Trei echipe neinvinse in Liga Nationala masculina de baschet!

baschetDupa doua etape doar trei echipe au castigat ambele partide in Liga Nationala de baschet masculin. CSM Universitatea Oradea a intrecut pe BC Timisoara cu 89-60 (38-24), nou promovata Dinamo Bucuresti a invins pe BC Mures cu 81-69, dupa ce era condusa la pauza cu 38-43, iar SCM Universitatea Craiova s-a impus in derby-ul Olteniei la un singur punct, 78-77 (38-43) in fata Energiei Tg. Jiu. Americanul Diggs a ratat o lovitura libera in ultimul minut pentru gorjeni.

In celelalte trei meciuri au triumfat formatiile care au evoluat in deplasare. Steaua CSM Eximbank a incheiat invingatoare la opt cosuri, 76-60 (45-29), la CSU Atlassib Sibiu, U BT Cluj-Napoca, la Medias, 87-72 (41-34) cu Gaz Metan, dupa un al treilea sfert decisiv, 28-17 si BCM Universitatea Pitesti, 100-88 (55-36), la o alta promovata, Phoenix Galati. Primele clasate vor juca etapa viitoare in deplasare, oradenii, la Tg. Mures, dinamovistii, la Pitesti si craiovenii, la Timisoara.

Biroul federal a aprobat numirea sarbului Miroslav Popov, antrenorul echipei CSU Alba Iulia, la conducerea nationalei feminine, care va sustine luna viitoare primele doua meciuri din preliminariile EuroBasket Women 2015 cu Bosnia-Hertegovina si Israel. Popov a obtinut rezultate remarcabile cu echipa Hemofarm Vrsac si cu nationala tarii sale, in perioada 1999-2005.