S-au decis sferturile de finala ale Cupei Mondiale de rugby!

rugby-sferturiDupa incheierea meciurilor Argentina-Namibia si Irlanda-Franta au fost stabilite partidele din sferturile de finala ale Cupei Mondiale de rugby. Care vor opune patru echipe din emisfera sudica si tot atatea din cea nordica. Meciurile se vor desfasura sambata si duminica pe arenele Twinckenham din Londra si Millenium Stadium de la Cardiff.

Sud-americanii au obtinut o victorie lejera, scor 64-19 (36-7), dupa nu mai putin de opt eseuri reusite de tot atatia jucatori: Hernandez, Moroni, Isa, Noguera, Alemano, Senatori, Montoya si Cubelli. La care s-au adaugat cate trei transformari ale lui Gonzalez si Socino, plus o lovitura de pedeapsa semnata de acelasi Gonzalez. Argentina incheie grupa C pe locul secund, cu 15 puncte, la patru lungimi de Noua Zeelanda.

Iralnda a spulberat Franta cu 24-9, in grupa D, dupa ce la pauza conducea doar cu 9-6. Sexton a inaugurat tabela, 3-0, la capatul unei lovituri de pedeapsa, Speding a egalat, din nou Sexton a modificat scorul, 6-3, acelasi Speding restabilind echilibrul, prin acelasi procedeu. Madigan a marit diferenta, 9-6, iar Kearney a marcat primul eseu, 14-9. Parra a redus diferenta, 14-9, dupa care irlandezii s-au dezlantuit: eseu Murray, 19-9, transformare Madigan, 21-9, ce avea sa stabileasca rezultatul final, 24-9, la capatul unei lovituri libere.

Irlanda castiga grupa D, cu 18 puncte, urmata de Franta, 14, Italia, 10, Romania, 4 si Canada, 2.
Primele doua partide din sferturile de finala vor avea loc sambata: Africa de Sud-Tara Galilor, la Londra si Noua Zeelanda-Franta ( reeditarea finalelor din 1987 si de acum patru ani, castigate de echipa de la Antipozi), la Cardiff. A doua zi vor fi duelurile Australia-Scotia, la Londra si Irlanda-Argentina, la Cardiff.