FINAL / Italia – Romania 32-22. ”Stejarii” si-au revenit pe final si au reusit trei eseuri in ultimul sfert de ora

Italia-Romania-rugby

Romania a pierdut ultimul sau meci de la Cupa Mondiala 2015, fiind invinsa de catre Italia, cu 32-22 (22-3), la Exter. Dupa ce Florin Vlaicu a adus trei puncte dintr-o lovitura de pedeapsa, ”Squadra Azzurra” a marcat 29 de puncte consecutive, rezolvand practic aceasta partida si asigurandu-si calificarea directa la urmatorul turneul final, cel din Japonia, de peste patru ani. ”Stejarii” si-au revenit insa pe final si au mai redus din diferenta, dupa ce au reusit trei eseuri, prin Apostol, de doua ori, si Poparlan.

UPDATE / Meciul se incheie cu victoria Italiei, 32-22.

UPDATE – min. 80 / Apostol reuseste inca un eseu pentru Romania! Vlaicu rateaza transformarea, iar scorul e 32-22 pentru Italia.

UPDATE – min 76 / Poparlan reuseste inca un eseu pentru Romania. Vlaicu transforma din nou, iar scorul este 32-17 pentru italieni.

UPDATE – min 75 / Bernabo intra in locul lui Furno.

UPDATE – min. 70 / Allan reuseste trei puncte dintr-o lovitura de pedeapsa. 32-10 pentru Italia

UPDATE – min. 68 / Canna a intrat in locul lui Gori.

UPDATE – min. 67 / Romania reuseste primul eseu din acest meci. Apostol a culcat balonul in terenul de tinta, iar Vlaicu a transformat. Scorul este 29-10 pentru Italia.

UPDATE – min 64 / Palazzani si Vunisa intra in locul lui McLean si Favaro, iar Apostol si Pungea intra in locul lui Botezatu si Lazar.

UPDATE – min. 60 / Bratu il inlocuieste pe Calafeteanu.

UPDATE – min. 56 / Giazzon, Chistolini si De Marchi intra in locul lui Manici, Cittadini si Aguero. Valentin Ursache reintra pe teren si il inlocuieste pe Lucaci.

UPDATE – min. 58 / Radoi intra in locul lui Turashvili.

UPDATE – min 55 / Antonescu intra in locul lui van Heerden.

UPDATE – min 48 / V. Ursache a fost inlocuit de Burcea.

UPDATE – min 48 / Zanni reuseste al patrulea eseu al Italiei din acest meci. Allan transforma si ridica scorul la 29-3.

UPDATE – min 41 / A inceput repriza a doua. C. Gal si A. Ursache au intrat in locul lui M. Wiringi si P. Ion.

UPDATE – min 40 / Italia intra cu un avantaj de 19 puncte la pauza, dupa ce Allan a dus scorul la 22-3 printr-un eseu pe care tot el l-a si transformat.

UPDATE – min 25 / Allan transforma eseul si Italia conduce cu 15-5.

UPDATE – min 24 / Gori reuseste al doilea eseu al Italiei. 13-3 pentru Squadra Azzurra.

UPDATE – min 16 / Italia se desprinde la 8-3, dupa ce Allan a transformat lovitura de pedeapsa.

UPDATE – min 16 / Johann van Heerden primeste cartonasul galben, Romania va evolua in inferioritate numerica timp de zece minute.

UPDATE – min. 10 / Italia preia conducerea cu 5-3, dupa un eseu reusit de Sarto. Tentativa de transformare este ratata de Allan, care trimite pe langa buturi.

UPDATE – min. 6 / Italienii patrund in terenul de tinta advers insa eseul nu este acordat, intrucat balonul a fost scapat inainte.

UPDATE – min. 5 / Florin Vlaicu transforma o lovitura de pedeapsa si Romania conduce cu 3-0!

UPDATE / A inceput meciul!

„Stejarii” vor intalni in aceasta dupa-amiaza, de la ora 16:30, pe Stadionul Sandy Park din Exeter, echipa Italiei, in ultima patida a reprezentativei noastre la Cupa Mondiala din Anglia. Meciul are o miza imensa, castigatoarea partidei se va califica direct la urmatoarea editie a turneului final, cea din Japonia, in 2019.

Primul XV al Romaniei va fi urmatorul: 1.Mihaita Lazar, 2. Otar Turasvili, 3. Paulica Ion, 4. Valentin Poparlan, 5. Johannes Van Heerden, 6. Valentin Ursache, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (capitan), 9. Valentin Calafeteanu, 10. Michael Wiringi, 11. Ionut Botezatu, 12. Florin Vlaicu , 13. Paula Kinikinilau, 14.Madalin Lemnaru, 15. Catalin Fercu
Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Andrei Ursache, 18. Horatiu Pungea, 19.Daniel Carpo, 20. Stelian Burcea, 21. Tudorel Bratu, 22. Csaba Gal, 23.Adrian Apostol

XV-le de start al Italiei: McLean — Sarto, Campagnaro, Benvenuti, Venditti — Allan, Gori — Favaro, Zanni, Minto — Furno, Geldenhuys (căpitan) — Cittadini, Manici, Aguero
Rezerve: Giazzon, de Marchi, Chistolini, Bernabo, Vunisa, Palazzani, Canna, Bacchin.

Pentru a imparti dreptatea in acest joc a fost desemnat se oficieze la centru francezul Romain Poite. Irlandezul George Clancy va fi unul dintre arbitrii asistenti. Celalalt arbitru asistent vine tot din Franta, Mathieu Raynal care din cauza unei accidentari a ratat partida test dintre Romania si Tonga, la care fusese delegat initial.

Cele doua natiuni s-au mai intalnit in 41 de partide, ultima victorie a „Stejarilor” consemnandu-se in 2004. A fost o partida dramatica in care am condus cu 22-5, dar italienii au marcat trei eseuri intre minutele 72 si 78, astfel ca a fost nevoie de o lovitura de pedeapsa a lui Tofan pentru a ne asigura victoria, chiar inainte de ultimul fluier al arbitrului.

Ultima confrunatre a avut loc la CupaMondiala din 2007, singura intalnire din cadrul celei mai importante competii ale lumii. Dupa o prima repriza controlata de italienii care s-au desprins la 8-0, a urmat revenirea Stejarilor prin incercarile marcate de Manta si Tincu, dar la 12-8, Manta a vazut cartonasul galeben si un eseu de penalizare i-a readus pe adversarii nostri in avantaj, care au obtinut si victoria in ce;le din urma cu 24-18.

Etichetat cu: , , , , , , , ,