HCM Minaur Baia Mare, egal pe terenul echipei norvegiene Elverum Handball Herrer, in Liga Campionilor!

elverum-minaurCu un nou antrenor principal, Petru Pop, echipa masculina HCM Baia Mare a avut o evolutie buna, incheind nedecis, 28-28, meciul cu formatia norvegiana Helverum Handball Herrer, contand pentru grupa D a Ligii Campionilor.

Teamul maramuresean a condus la pauza cu 14-9, dar avea sa fie egalat la 24 cand mai erau sase minute de joc. Gazdele au preluat pentru prima oara conducerea, 25-24, Cristescu i-a adus din nou in avantaj pe oaspeti, 26-25, norvegienii Lindboe si Overby l-au imitat, 27-26, Ramba inscrie de doua ori, pentru ca Lindboe sa restabileasca pentru ultima oara egalitatea, la 28, cu doua secunde inainte de final. Pentru echipa noastra au inscris Ramba, 6, Cristescu, 5, Sadoveac, 5, Afitulin, 4, Bera, 4, Busecan, 2, Ghita 1 si Ostrusko, 1. Golgeterul norvegienilor a fost Lindboe, 6.

In celelalte doua meciuri din grupa s-au inregistrat rezultatele: Skjern Handbold-Metalurg Skopje 20-19 (8-10) si Kadetten Schaffhausen-Motor Zaporojie 30-27 (15-8). Conduc danezii de la Skjern, cu 6 puncte, urmati la doua lungimi de macedoneni, ucraineni si romani, devansati de golaveraj. Etapa viitoare, echipa noastra va intalni duminica, acasa, pe Metalurg Skopje.