Castigatoarea Stanley Cup, invinsa pe propriul teren, la debutul noii editii a NHL!

nhl-debutCampionatul nord-american de hochei pe gheata (NHL) a programat primele patru meciuri ale noii editii. Toate echipele gazda au fost invinse, cea mai mare surpriza inregistrandu-se la Chicago, unde Blackhawcks, castigatoarea precedentei editii, a fost intrecuta de New York Rangers.
Clasicul canadian Toronto Mapel Liefs-Montreal Canadians a revenit oaspetilor, la doua goluri diferenta. Celelalte partide s-au incheiat cu un scor identic, 1-5. Lindberg a deschis tabela arenei din Chicago in minutul 1,43, Panarin a egalat pentru gazde dupa 12 minute, iar Klein si Stepan au stabilit scorul primei reprize, 1-3. Teravainen a marcat pentru Chicago in repriza secunda. In ultimele 20 de minute n-a mai inscris nimeni. Portarul oaspetilor, suedezul Lundqvist, 34 ani, e la al zecelea sezon in NHL. La Toronto, unde pe reprize a fost 1-3, 1-0, 0-0, Pacioretti a marcat in minutele 3 si 59, van Reemsdyck a reusit singurul gol al gazdelor, in minutul 21, iar Galceniuk a punctat in minutul 52.

Un alt duel canadian, Calgary Flames-Vancouver Cannucks, s-a terminat cu scorul de 1-5 (0-2, 1-1, 0-2), acelasi rezultat inregistrandu-se si la partida Los Angeles Kings-San Jose Sharks. „Rechinii” s-au impus in fiecare
repriza, 2-1, 2-0, 1-0.

In aceasta noapte se vor desfasura alte sapte jocuri.