EXCLUSIV / Cristinel Romanescu: ”Romania si Rusia sunt singurele tari care nu au importat jucatori asiatici.”

elizabeta-samaraPresedintele Federatiei Romane de Tenis de Masa, Cristinel Romanescu, a vorbit, la Sport Total FM, in emisiunea ”Trafic Sport”, despre triumful Elizei Samara, de la Campionatele Europene de la Ekaterinburg, acolo unde ea a castigat medalia de aur.

Suntem foarte multumiti de acest rezultat, dar si echipa noastra a obtinut medalia de argint, a pierdut in finala. A mai fost o medalie de argint. Rezultatele au fost deosebite. Bineinteles, regina a fost Elizabeta Samara, a castigat titlul la simplu. Titlul consfinteste faptul ca scoala de tenis de masa din Romania a adus rezultate deosebite de-a lungul timplui.

As putea spune ca in mandatul meu au fost obtinute mai multe medalii de aur. In 2001, Romania a obtinut titlul pe echipe la CE. In 2005 a mai castigat Romania. Am mai luat aur la dublu fete prin Dodean / Samara, am mai luat la dublu mixt…

Preocuparea mea a fost sa sprijinim centrele care sunt mai bune, sa le sprijinim prin tot felul de programe pentru a alimenta loturile nationale. Actuala echipa a inlocuit-o pe o alta care a castigat titlul european – Otilia Badescu, Mihaela Stef, Adriana Zamfir.

Romania si Rusia sunt singurele tari care nu au importat jucatori asiatici. Noi reusim sa ne producem singuri valorile cu toate problemele cu care noi ne confruntam. De fapt, tot sportul se confrunta cu aceste probleme.

Cu sportivii nostri am reusit sa spargem aceasta bariera. Dupa 7-8 ani, o jucatoare pur europeana a reusit sa castige titlul european.

Eliza Samara joaca pentru Fenerbahce Istanbul, dar pregatirea o face la Constanta atunci cand nu se afla cu echipa Fenerbahce”, a zis Romanescu, la Sport Total FM.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj3311
2FCSB3111
3CS U Craiova3021
4FC Viitorul232-1
5Astra Giurgiu221-1
6CSM Poli Iasi201-1
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti2313
2FC Botosani2110
3FC Voluntari1711
4Concordia Chiajna152-1
5ACS Poli Timisoara142-2
6OSK Sf Gheorghe1110
7Gaz Metan Medias112-2
8Juventus Bucuresti1021