”Trandafirul” a pierdut cu ”Wallabies” chiar pe ”Twickenham”! Anglia nu mai are nicio sansa de calificare in fazele eliminatorii

anglia-australiaAnglia va parasi Cupa Mondiala pe care o organizeaza chiar dupa faza grupelor dupa ce a fost invinsa de catre Australia, cu 33-13, in cel de-al treilea meci al ei din Grupa A. A fost a doua infrangere a ”Trandafirului Rosu” la acest turneu, dupa cea din meciul cu Tara Galilor.

”Wallabies” au controlat intreg meciul de pe ”Twickenham”, ei luand un avantaj important inca din prima repriza. Foley a adus primele puncte pentru Australia, dintr-o lovitura de pedeapsa, insa Farrell avea apoi sa egaleze la trei. Pana la pauza, Foley a reusit doua eseuri, pe care tot el le-a transformat, iar scorul era 17-3 pentru reprezentativa de la antipozi.

Partea a doua a inceput tot cu o lovitura de pedeapsa transformata de Foley, insa englezii s-au apropiat la zece puncte apoi dupa un eseu al lui Watson transformat de Farrell, acesta din urma reducand apoi distanta la doar sapte puncte, printr-o lovitura de pedeapsa (13-20). Scorul final a fost stabilit dupa alte doua lovituri de pedeapsa transformate de Foley si un eseu al lui Giteau transformat de acelasi Foley.

In acest moment, clasamentul Grupei A se prezinta astfel:

1. Australia, 3 jocuri, 13 puncte
2. Tara Galilor, 3 j, 13 p
3. Anglia, 3 j, 6 p
4. Fiji, 3 j, 0 p
5. Uruguay, 2 j, 0 p

Tot sambata au avut loc si doua meciuri in Grupa B, dintre care unul extrem de interesant. Dupa acea infrangere socanta din primul joc, Africa de Sud pare ca si-a revenit si a castigat, cu 34-16 (20-3), un meci in fata uneia dintre natiunile imoportante din Rugby, Scotia. In celalalt joc, Japonia a trecut cu 26-5 de Samoa si pastreaza sanse cel putin matematice de calificare in sferturile de finala.