Jose Mourinho: ”Daca voi fi dat afara, atunci clubul va renunta la cel mai bun manager pe care l-a avut vreodata”

jose-mourinho-vs-saintsChelsea nu are decat opt puncte dupa opt etape si ocupa locul 16 in Premier League. Jose Mourinho recunoaste ca o eventuala incercare de aparare a titlului castigat anul trecut reprezinta o misiune imposibila, insa considera ca o clasare, la final, intre primele patru, nu ar fi un rezultat atat de rau. Managerul ”albastrilor” nu vrea sa auda de o eventuala plecare si a spus, la conferinta de presa de dupa meciul pierdut cu Southampton, 1-3 pe ”Stanford Bridge”, ca, daca clubul va decide sa-l dea afara, atunci conducerea va renunta la cel mai bun antrenor pe care l-a avut vreodata. In plus, ”The Special One” a criticat din nou arbitrajul si a zis ca ”fluierasii” se tem sa ia decizii in favoarea lui Chelsea. Portughezul s-a plans ca formatia sa nu a primit un penalty la scorul de 1-1, cand Falcao a cazut in careu, insa a primit cartonasul galben din partea lui Robert Madley, pentru simulare.

Cred ca ma cunoasteti. Nu cred ca am fugit de responsabilitate. In primul rand vreau sa spun asta pentru ca suntem intr-un moment atat de prost, nu ar trebui sa ne fie teama sa fim onesti. Cand suntem sus, inteleg ca exista o placere de a ne vedea jos. Dar cand esti atat de jos, cred ca e momentul sa fim putin onesti si sa o spunem clar, arbitrii se tem sa ia decizii pentru Chelsea.

La 1-1, a fost un penalty urias si, inca o data, nu l-am primit. Iar un penalty este un moment crucial in joc. A fost la rezultatul de 1-1. Repet, daca Federatia vrea sa ma pedepseasca, poate sa ma pedepseasca. Ei nu-i pedepsesc pe alti manageri, nu e o problema pentru mine. Vreau sa o repet, jucatorii mei o merita. Fanii lui Chelsea o merita. Eu sunt, de asemenea, un fan al lui Chelsea. Arbtrii se tem sa ia decizii pentru Chelsea.

De ce? Pentru ca atunci cand le iau, exista intotdeauna un semn de intrebare asupra lor. Tot timpul e o intrebare, o critica. Suntem pedepsiti, pentru ca Diego Costa e suspendat. In alte meciuri, vedem aceleasi lucruri, dar se intampla altceva. Penalty-uri clare nu sunt acordate. Iar in meciurile noastre, nu e acordat unul, nu e acordat unul, nu acordat unul, nu e acordat unul… Chiar si in Champions League, unde la meciuri nu sunt trei oficiali, snt cinci, nu am primit un penalty in ultimul minut.

Penalty-ul din acest meci a fost mai mult decat crucial. Stiti de ce? Pentru ca echipa mea, în acest moment, se prabuseste la primul semn negativ. Mental, fizic, echipa este incredibil de jos. In prima repriza, nu ne-am aratat calitatea, dar am fost mai mult decat in control. O greseala, o lipsa de concentrare si a venit un gol si am intrat cu 1-1 la pauza.

In circumstante normale, am fi intrat in repriza a doua si ne-am fi facut jocul. Le-am spus jucatorilor sa nu se panicheze, ca nu pierdem cu 4-0. Echipa a intrat bine si am avut un penalty. Un penalty urias. Iar arbitrului i-a fost firca sa-l acorde, toata lumea a vazut ca i-a fost frica. Iar echipa si-a pierdut si mai mult din incredere si ati vazut ca golul al doilea a venit dupa o greseala individuala. Al treilea gol, la fel. Echipa incearca, dar se prabuseste din punct de vedere mental. Jucatorii stau foarte prost cu moralul

Stiu la ce va ganditi, ce ati spus in studio, ce oamenii isi imagineaza ca se va intampla. Dar nu se va intampla asta. Vreau sa fie clar: 1. Eu nu o sa plec. 2. Daca clubul vrea sa ma dea afara, ei vor trebui sa ma concedieze pentru ca eu nu fug de responsabilitate, nu fug de echipa mea. Sa fii campion este, evident foarte, foarte dificil, pentru ca distanta este considerabila. Dar eu sunt mai mult decat convins ca vom termina intre primele patru. Daca sezonul va fi atat de prost incat vom termina intre primele patru, atunci e ok. 3. Un punct chiar mai important decat precedentul – cred ca este un moment crucial pentru istoria clubului.

Stiti de ce? In cazul in care clubul ma da fara, atunci ei il vor da afara pe cel mai bun manager pe care l-au avut. Si, in al doilea rand, motivul e acelasi – rezultatele proaste. Managerul este vinovat. Acesta este mesajul, nu doar acesti jucatori… Este un moment pentru toata lumea ca sa-si asume responsabilitatea. Ramanem impreuna. Asta vreau.

Jucatorii trebuie sa joace in continuare pana la finalul sezonului cu inscriptia de campioni pe tricou, iar eu imi doresc sa muncesc, ca intotdeauna. Consider ca am o mare stima fata de sine si un mare ego. Ma consider cel mai bun, iar asta inseamna ca sunt in cea mai proasta perioada a carierei. Sunt cele mai proaste moment din cariera. Asta ma doare din punct de vedere personal. Ma doare de doua ori ca asta se intampla la Chelsea. Asa ca vreau sa continui, cu siguranta.

Imi asum responsabilitatea, e timpul ca toata lumea sa faca asta. Sunt atat de multe greseli individuale, iar unora le e frica sa joace. Ei au responsabilitatile lor. Sunt jucatori care joaca individual foarte, foarte slab. Nu pot veni aici si sa spun: tu, tu si tu. Nu este treaba mea, dar cred ca e clar ca suntem pedepsiti din cauza prea multor greseli individuale.

Tristetea aduce treistete. Rezultatele slabe aduc rezultate slabe. Prima greseala este doar prima, pentru urmatoarea vine dupa alta. Ei au nevoie sa castige o prima repriza cu 2 sau 3-0, apoi frica va disparea, vom intra in repriza a doua jucand mai degajati. De asta are nevoie echipa. Din pacate, nu se intampla.

Si repet din nou, vreau sa fiu clar, nu vreau sa fie ceva ofensator, nu vreau sa fiu nepoliticos. Arbitrii se tem sa ia decizii. Cand suntem in top, vreti sa ne vedeti cum coboram. Cand suntem jos, dati-ne o pauza. Sa fim onesti si loiali cu noi. Echipa merita asta. Penalty-ul a fost clar. 2-1 este o alta poveste. Ok? Va multumesc”, a declarat Mourinho la conferinta de presa.