Simona Pop a castigat in premiera Cupa Romaniei la spada feminin individual

simona-popSimona Pop (CSA Steaua) si-a pus serios amprenta pe intrecerile interne de spada feminin in 2015, care este un an al premierelor pentru ea. Dupa ce in luna mai a castigat pentru prima data titlul de campioana nationala, sportiva de la CSA Steaua si-a adjudecat miercuri, 30 septembrie, tot in premiera, Cupa Romaniei la spada feminin individual. Simona a reusit astfel sa faca „dubla” campionat-cupa, intr-un an in care a mai cucerit alte patru medalii pretioase la concursurile majore: bronz la CE Montrex, in proba individuala; aur la CE Montreux, in proba pe echipe; aur la Jocurile Europene Baku, in proba pe echipe; argint la CM Moscova, in proba pe echipe.

In Sala Flamanda din Complexul Sportiv Tomis din Constanta, Simona a facut un concurs perfect, iar traseul care a dus-o spre trofeu a fost urmatorul: tabloul de 32 – 15-6 cu Alexandra Olteanu (CS Dinamo); tabloul de 16 – 15-11 cu Bianca Benea (CSM Oradea); tabloul de 8 – 15-12 cu Simona Gherman (CSA Steaua); semifinale – 15-11 cu Raluca Sbircia (CSU Craiova); finala – 15-14 cu Loredana Dinu (CS Dinamo).

Simona Pop a crescut an de an in Cupa Romaniei. In 2013 a ocupat locul 3, in 2014 s-a clasat pe pozitia a doua, iar in acest an a reusit sa puna mana pe trofeu.

Locul trei a fost ocupat de catre Ana Maria Popescu (CSA Steaua), care a invins-o in finala mica pe Raluca Sbircia (CSU Craiova), scor 15-9.

In acest concurs au participat 27 de sportive de la CSA Steaua, CS Dinamo, CSU Craiova, CS Farul Constanta, CSM Oradea si LPS Craiova.