Simona Halep: ”Normal ca sunt frustrata. Poate uneori e bine sa ai si sentimentul acesta.”

halep-accidentareSimona Halep a pierdut in fata britanicei Johanna Konta, desi a condus in setul decisiv cu 5-1 si a parasit turneul de la Wuhan, acolo unde era principala favorita. A doua jucatoare a lumii si-a exprimat frustrarea dupa meci si nu isi explica ceea ce s-a intamplat in ultima pare a jocului.

Normal ca sunt foarte frustrata. Sufar pentru ca am pierdut aceasta partida, mai ales ca am avut 5-1. Nu am reusit sa inchid meciul atunci. Poate uneori e bine sa ai si sentimentul acesta. Ma gandesc ca poate ma va ajuta pe viitor. E greu sa pierzi asemenea meciuri. Nu pot sa explic ce s-a intamplat si de ce am pierdut. Este prea devreme, trebuie sa analizez. Probabil trebuie sa vad meciul din nou. Acum am un sentiment urat”, a zis Halep.

In ceea ce o priveste pe Konta, aceasta a declarat:

A fost un meci foarte greu, au fost doua ore si 17 minute de tenis foarte intens pentru mine. Simona jucat la un nivel incredibil in anumite momente, insa eu sunt fericita pentru ca am reusit sa profit de fiecare sansa pe care am avut-o. Ma simt uimitor pentru ca voi avea inca o ocazie de a juca aici.