UPDATE / Simona Halep a fost eliminata in turul 3 la Wuhan de Johanna Konta, dupa ce a condus cu 5-1 in decisiv

halep-wuhan

UPDATE / Dupa ce a fost egalata la 5, desi a condus cu 5-1, Halep a pierdut si urmatoarele doua game-uri si a fost eliminata in turul 3, de la Wuhan, de Johanna Konta, cu 6-3 4-6 7-5.

UPDATE / Scorul in decisiv este 5-5, asta desi Halep a condus cu 5-1, dupa primele sase game-uri.

UPDATE / Dupa 44 de minute, Halep isi adjudeca setul secund, 6-4, si duce meciul in „decisiv”

UPDATE / Dupa ce si-a pierdut serviciul la debut, Halep a cedat primul set, scor 3-6, dupa 34 de minute. Constanteanca trateaza meciul destul de superficial …

UPDATE / A inceput partida!

Simona Halep, favorita numarul 1 si locul 2 WTA, o intalneste, azi de la ora 13.30, in optimile turneului Premier 5 de la Wuhan (China), pe britanica Johanna Konta, locul 66 WTA. Cele doua se vor infrunta pentru prima data in cariera lor.

Halep și Konta se vor intalni in penultimul meci al zilei de pe Arena Centrala, partida fiind programata de la ora 13.30 (ora Romaniei).

Romanca a trecut, in meciul de debut la Wuhan, de Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA), cu scorul de 6-2, 6-1. De partea cealalta, Johanna Konta, s-a calificat in optimi, dupa ce a trecut de Andrea Petkovici (17 WTA), scor 6-4, 7-5, dupa care, in runda secunda, a beneficiat de abandonul Victoriei Azarenka (23 WTA) la scorul de 6-4, 1-0 pentru britanica.

Konta a reusit performantele carierei sale in acest an, dupa ce a atins sferturile turneului Premier de la Eastbourne, dar mai ales optimile Grand Slam-ului de la US Open.