Tara Galilor a invins Anglia pe Twickenham, in cel mai atractiv meci de pana acum de la Cupa Mondiala

anglia-tara-galilorIn unul dintre cele mai echilibrate meciuri de pana acum de la Cupa Mondiala de Rugby, Tara Galilor a invins-o pe Anglia cu 28-25, pe ”Twickenham”, la Londra, si a preluat conducerea in Grupa A, cu noua puncte.

Dupa un start mai bun al galezilor, care au condus cu 3-0 si 6-3, dupa doua lovituri de pedeapsa transformate de Biggar, englezii au intors scorul si au condus de mai multe ori cu zece puncte avans.

In prima parte, Farrell a egalat la trei si la sase, dintr-o lovitura de pedeapsa si un drop gol, iar apoi si-a dus echipa in avantaj, tot dintr-o lovitura de pedeapsa. ”Trandafirul Rosu” s-a distantat la zece puncte pentru prima data dupa un eseu reusit de May si transformat de Farrell. Trei puncte aduse de Biggar dintr-o lovitura de pedeapsa au facut ca scorul pauzei sa fie 16-9.

In partea a doua, primele puncte au fost aduse de aceeasi transformeuri, Farrell, respectiv, Biggar, din doua lovituri de pedeapsa. Chiar daca englezul a refacut pentru a treia oara diferenta de zece puncte (22-12) tot din acelasi procedeu), alte doua transformari ale galezului au facut ca echipa sa sa se apropie la doar patru puncte de adversar (22-18).

Farrell avea sa aduca apoi ultimele puncte pentru echipa sa tot dintr-o lovitura de pedeapsa, pentru ca, apoi, Tara Galilor sa egaleze la 25, printr-un eseu al lui Davis si transformat de Biggar. Acesta din urma avea sa aduca si victoria echipei sale, printr-o lovitura de pedeapsa, transformata de la jumatatea terenului, cu cinci minute inainte de final.

Dupa acest joc, clasamentul grupei A arata astfel:

1. Tara Galilor, 2 jocuri, 9 puncte
2. Anglia, 2 j, 6 p
3. Australia, 1 j, 4 p
4. Fiji, 2 j, 0 p
5. Uruguay, 1 j, 0 p

In grupa C, din care mai face parte si Romania, Italia a batut-o pe Canada la doar cinci puncte, cu 23-18, dupa ce a fost condusa cu 10-0, iar, in grupa B, Africa de Sud s-a revansat dupa infrangerea surprinzatoare cu Japonia si a castigat cu 46-6 in fata reprezentativei din Samoa.

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,