In fata Uruguayului, Australia a realizat cea mai mare diferenta de scor de la actualul CM!

australia-uruguayAustralia a reusit cel mai mare scor al actualei editii a Cupei Mondiale. Wallabies au trecut pe primul loc in grupa A, dupa ce au dominat autoritar disputa cu Uruguay.

Medaliata cu bronz in 2011, Australia a avut nevoie de 10 minute pentru a conduce pe tabela cu 12-0. Australienii au continuat sa culce balonul in terenul de tinta si au mai reusit inca trei eseuri pana la pauza.

Dupa pauza, Drew Mitchell nu a putut fi blocat de adversari si si-a trecut in cont o dubla in doar 5 minute. Multipla campioana mondiala s-a oprit la 11 eseuri si a trecut cu 65-3 de Uruguay.

Pentru Australia urmeaza meciul cu Anglia, care va fi reeditarea finalei din 2003. Britanicii au nevoie uriasa de victorie sambata, de la ora 22:00, pentru a nu iesi prematur din competitia pe care o si gazduiesc.