Robert Lewandowski a castigat de unul singur meciul lui Bayern cu Wolfsburg. A intrat dupa pauza si a inscris de 5 ori in 9 minute

robert-lewandowski-5Robert Lewandowski a reusit o performanta incredibila in meciul de marti seara, dintre Bayern Munchen si VfL Wolfsburg, in etapa a sasea din Bundesliga. Intrat pe teren dupa pauza, atunci cand „lupii” conduceau cu 1-0, atacantul polonez a marcat nu mai putin de cinci goluri intr-un interval de doar noua minute, iar bavarezii au castigat cu 5-1 si au 18 puncte din tot atatea posibile.

In prima parte, Daniel Caligiuri a deschis scorul, in minutul 26, iar Joshua Guilavogui a fost foarte aproape sa faca 2-0, cu un lob de la mijlocul terenului, dupa ce Manuel Neuer a iesit din nou din poarta in stilul sau caracteristic.

Dupa pauza, Lewandowski a marcat pentru prima data in minutul 51, si-a adus echipa in avantaj un minut mai tarziu, apoi a puctat de alte tri ori in minutele 55, 57 si 60. Ultima reusita a polonezului a fost si cea mai frumoasa, acesta reluand in poarta, din cadere, de la marginea careului, o centrare venita de la Mario Gotze de pe partea dreapta.

Sunt foarte satisfacut, a fost incredibil. Am vrut doar sa sutez, chiar nu m-am gandit la ce s-ar putea intampla dupa. Dupa ce am marcat o data, stiam ca vom progresa si vom mai marca de cel putin doua ori, dar cinci goluri… E incredibil.

Nu stiu cat de rapid s-a intamplat, dar totul s-a petrecut foarte repede. Cand esti pe teren, esti concentrat doar pe fotbal. Dupa golul patru, m-am uyitat pe tabela, am vazut ca e minutul 60 si doar am exclamat: ‘Oooh’.

Guardiola n-a trebuit sa spuna ceva. Stiam ce trebuie sa fac pe teren si a fost doar un simplu meci. Trebuie sa castigam si meciul urmator. Suntem Bayern Munchen”, a zis Lewandowski, care a facut referire si la acel meci din semifinalele Champions League, in care a marcat de patru ori pentru Borussia Dortmund, impotriva lui Real Madrid.

A fost o semifinala de Champions League, un meci foarte important. A fost un mare eveniment in viata mea. Acum, cinci goluri, chiar a fost o seara groazava pentru mine, dar acum mai sunt multe meciuri ramase si nu va fi atat de usor sa inscriu in fiecare joc.

Marti seara, in Bundelsiga, Hertha Berlin a a mai castigat cu FC Koln, 2-0, Hamburg s-a impus la Ingolstadt cu 1-0, iar Werder Bremen a pierdut si cu Darmstadt, cu 2-1. In acest moment, Bayern e singura echipa cu punctaj maxim dupa sase etape, insa Borussia Dortmund poate ajunge si ea la 18 puncte, daca o va invinge pe Hoffenheim, miercuri, la Sinsheim.