La derbyul cu Lyon, fanii lui Marseille au spanzurat o papusa cu chipul lui Valbuena!

valbuena-spanzuratUltima partida din etapa a 6-a a campionatului francez a adus fata in fata doua dintre cele mai iubite echipe din Hexagon. Derbyul dintre Marseille si Lyon a fost intrerupt timp de 20 de minute din cauza fanilor gazdelor, care au facut tot posibilul sa-i strice seara lui Mathieu Valbuena, fostul idol de pe Velodrome.

Acestia au promis ca ii vor face viata un calvar lui Valbuena, considerat un tradator dupa 8 ani petrecuti la Marseille. Valbuena a plecat in 2014 la Dinamo Moscova, dar in aceasta vara a semnat cu Lyon, iar primul meci a fost chiar impotriva fostei sale echipe.

Inainte de startul meciului, ultrasii lui Marseille au spanzurat o papusa imensa cu chipul lui Valbuena in peluza si au transmis un mesaj impotriva lui. „Adevaratii marseillezi joaca doar pentru OM, tu esti un tradator„.

Valbuena a fost huiduit la fiecare atingere de minge, iar obiecte zburau catre el de fiecare data cand micutul mijlocas se apropia de marginea terenului. Arbitrul a decis sa trimita echipele la cabine, in minutul 62, iar meciul s-a reluat dupa 20 de minute.

Meciul s-a incheiat la egalitate, scor 1-1, dupa golurile marcate de Lacazette, in minutul 25, si Rekik, in minutul 68. In prelungiri, Valbuena putea fi eroul lui Lyon in prelungiri, dar a ratat doua ocazii imense.

In clasament, Marseille e pe 12, cu 7 puncte, iar Lyon e pe 7, cu 9 puncte.