12/12 pentru Inter dupa patru etape, Totti a marcat golul 300 pentru Roma, iar Juventus a castigat primul joc al sezonului

francesco-tottiDupa ce, ieri, Empoli a castigat la Udine, iar Milan a obtinut a doua victorie a sezonului, impunandu-se cu 3-2 in fata lui Palermo, dupa o dubla a lui Carlos Bacca, duminica, Inter a castigat din nou, avand punctaj maxim dupa patru etape, Roma a pierdut doua puncte importante cu Sassuolo, iar Juventus s-a impus pentru prima data in acest an competitional.

Dupa succesele la limita cu Atalanta, Carpi si Milan, Inter a trecut cu 1-0 si de Chievo, la Verona, dupa un gol inscris de Icardi inainte de pauza si e singura echipa cu 12 puncte, dupa patru etape.

AS Roma a ramas deja la patru puncte in urma ”Nerazzurrilor”, dupa doar un 2-2 cu Sassuolo, intr-un meci in care a fost condusa cu de doua ori. Cu toate acestea, romanii au un motiv pentru care sa celebreze. Capitanul Francesco Totti a egalat la unu, in prima repriza, si, la 38 de ani, a inscris golul cu numarul 300 in tricoul Romei.

Dupa trei etape in care nu a castigat decat un punct si acela cu ajutorul arbitrilor, Juventus a reusit in sfarsit sa castige, impunandu-se cu 2-0 in meciul de pe ”Marassi”, cu Genoa.

Rivala din oras, Torino, a castigat cu 2-0 in fata Sampdoriei si, cu 10 puncte, ocupa locul doi, Bolognia s-a impus cu 1-0, in fata lui Frosinone, in duelul echipelor care nu aveau niciun punct inainte de aceasta etapa, iar Atalanta a remizat cu Verona, 0-0.

In ultimele doua meciuri ale etapei, Fiorentina se deplaseaza la Carpi, iar Napoli si Lazio se intalnesc pe ”San Paolo”.