Cupa Mondiala de Rugby a debutat cu victoria Angliei in fata statului Fiji, la 24 de puncte diferenta

anglia-fijiAnglia s-a impus cu 35-11, pe ”Twickenham”, in meciul cu Fiji, primul de la Cupa Mondiala de Rugby 2015. La pauza, scorul a fost 18-8 pentru tara gazda a competitiei.

”Trandafirul Rosu” a inceput foarte bine jocul, conducand cu 15-0 la jumatatea primei reprize. Ford a transforma o lovitura de pedeapsa inca din minutul trei, in minutul 18, englezii au beneficiat de un eseu de penalitate pe care tot Ford la transformat, iar apoi Brown a reusit un eseu pe care Ford n-a reusit sa-l si transforme.

Trebuie spus insa ca Volavola a ratat o lovitura de pedeapsa in minutul 7, la scorul de 3-0 pentru englezi. Pana la pauza, Nadolo a adus cinci puncte pentru Fiji dintr-un eseu, insa Volavola a ratat transformare. 18-5 a facut tot Ford, dintr-o lovitura de pedeapsa, insa Nadolo a redus din diferenta tot printr-un astfel de procedeu.

In partea a doua, Volavola a inscris dintr-o lovitura de pedeapsa, dupa care englezii au mai reusit 17 puncte prin Farrell (lovitura de pedeapsa), Brown (eseu), Farrell (transformare), Vunipola (eseu), Farrell (transformare).

Sambata se vor desfasura alte patru jocuri de la Cupa Mondiala, programul fiind urmatorul:

Tonga – Georgia, Grupa C, de la ora 14:00, la Gloucester
Irlanda – Canada, Grupa D, de la ora 16:30, la Cardiff, pe Millennium Stadium
Africa de Sud – Japonia, Grupa B, de la ora 18:45, la Brighton
Franta – Italia, Grupa D, de la ora 22:00, la Londra, pe ”Twickenham”.