Stefania Adelina Dobre a devenit campioana europeana la juniori, la categoria 57 kg

judoStefania Adelina Dobre a reusit sa castige medalia de aur, vineri, la Campionatele Europene de judo pentru juniori, de la Oberwart (Austria), la categoria 57 kg.

In drumul spre titlul european, romanca le-a invins pe Mina Libeer, din Belgia, in optimi, pe poloneza Julia Kowalczyk, in sferturi, pe britanica Bekky Livesey, in semifinale, si pe Tecla Cadilla Acevedo, din Spania, in finala.

Larisa Florian a terminat a cincea, la categoria 52 kg, dupa ce a pierdut in fata Distriei Krasniqi, din Kosovo, in recalificari.

Alin Albu, la 55 kg, a pierdut in turul doi cu olandezul Roy Koffijberg, iar Vlad Luncan a pierdut inca din prima runda cu maghiarul Daniel Monori.

La categoria 66 kg, Marcel Cercea si Richard Bardocz au pierdut inca din primul tur in fata bielorusului Dmitri Minkov, respectiv cipriotului Anastasios Kesidis. La 73 kg, Elemer Szocs a pierdut tot in primul tur, cu gruzinul Katsishvili.