19 calificari in finalele Europenelor de kaiac-canoe juniori si under 23 din Romania!

kaiac-canoe-fetePrima zi a intrecerilor continentale de kaiac-canoe juniori si under 23 de la Bascov-Arges s-a incheiat cu rezultate excelente pentru sportivii romani, care au obtinut 19 calificari in finalele A, dintre care 10 de pe primul loc.

Au castigat seriile preliminare ale juniorilor Laura Plesca, la kaiac 1-1000, Cosmin Vieru-Ionut Povalniceau, la kaiac dublu-1000, Gheorghe Stoian-Marius Milu, la canoe dublu 500, Calin Leonard-Gheorghe Stoian-George Vasile-Andrei Nicolae, la canoe 4-500. La under 23 s-au impus Leonid Carp, la canoe 1-500, Leonid Carp-Stefan Strat, la canoe dublu 500, Daniel Burciu-Constantin Mironescu-Catalin Tureaag-Razvan Oltean, la kaiac 4-1000, Florentina Caminescu, la kaiac 1-1000, Roxana Borha-Elena Meroniac, la kaiac dublu 500, Roxana Borha-Daniela Varona-Elena Meroniac-Irina Lauric, la kaiac 4-500.

Merg mai departe de pe pozitia a doua Andrei Nicolae, la canoe 1-500 juniori, Leonid Carp, la canoe 1-1000 under 23, Catalin Turceag-Daniel Burciu, la kaiac dublu-1000.

Alte cinci echipaje vor evolua in ultimul act dupa clasarea pe locul al treilea in serii: Calin Leonard-George Vasile, la canoe dublu juniori-1000, Stefan Ciodor-Ionut Degeratu-Gabriel Baetica-George Sandulescu, la kaiac 4 juniori-1000, Constantin Mironescu, la kaiac 1-1000 under 23, Cristian Gheorghe, la canoe 1-1000, under 23 si Cristian Gheorghe-Gheorghe Simion, la canoe dublu-500 under 23.

Dupa seriile preliminare pe distanta de 200 metri, programate vineri dimineata, vor urma semifinalele la 1000 metri, in care vor incerca sa se claseze in primele trei pentru a promova in finale Codruta Punguta-Diana Niculcea, la kaiac dublu junioare-1000 si Florida Ciuta-Daniela Varona, la kaiac dublu under 23-1000. Voi reveni cu amanunte de la fata locului.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Canotaj

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1AFC Hermannstadt311
2Astra Giurgiu311
3CFR Cluj110
4FC Botosani110
5Concordia Chiajna000
6Dinamo Bucuresti000
7Dunarea Calarasi000
8FC Viitorul000
9FC Voluntari000
10Gaz Metan Medias000
11Poli Iasi000
12U Craiova 1948000
13FCSB01-1
14Sepsi Sfantu Gheorghe01-1