REZULTATE / S-a incheiat prima etapa a grupelor UCL. Florenzi a marcat de la jumatatea terenului, Arsenal a pierdut la Zagreb!

Champions

Miercuri seara s-a disputat a doua parte a meciurilor din prima etapa a UEFA Champions League.

In meciul care se anunta cel mai interesant, AS Roma – FC Barcelona, am avut si cel mai frumos gol al rundei. Dupa ce Luis Suarez a deschis scorul pentru catalani, ”Gialorossi” au egalat prin Alessandro Florenzi, care l-a invins pe Ter Stegen cu un lob din apropierea mijlocului sezonului. In celalalt joc din grupa E, Bayer Leverkusen n-a avut probleme cu BATE Borisov, castiand cu 4-1, printre marcatori numarandu-se Hakan Calhanoglu, cu o dubla, si Javier ”Chicharito” Hernandez.

Surpriza serii s-a inregistrat la Zagreb, acolo unde Arsenal a pierdut cu 2-1, dupa ce Alex Oxlade-Chamberlain si-a inscris un autogol, iar Olivier Giroud a fost eliminat de Ovidiu Hategan. Tot in Grupa F, Bayern s-a impus cu 3-0, la Pireu, in fata lui Olympiacos.

In grupa G, Porto a ratat victoria la Kiev, fiind egalata pe final, iar Chelsea a dispus fara probleme de campioana Israelului, Maccabi Tel-Aviv, asta dupa ce Eden Hazard a ratat un penalty in debutul meciului.

In grupa H, Valencia a fost invinsa de Zenit, dupa un gol al lui Axel Witsel, desi ”liliecii” reusisera sa egaleze in partea a doua, dupa ce Hulk marcase de doua ori in prima repriza. La Gent, Lyon n-a putut castiga, desi a avut 1-0, a ratat un penalty prin Alexandre Lacazette in finalul meciului si a incheiat partida cu doi oameni in plus fata de belgieni. Dejaegere, in minutul 41, si Foket, in minutul 87, au fost jucatorii eliminati.

Programul zilei de miercuri:

Grupa E:
FINAL / Bayer Leverkusen – BATE Borisov 4-1 (Mehmedi 4′, Calhanoglu 47′, 75′-penalty, Chicharito 59′ / Milunovic 13′)
FINAL / AS Roma – FC Barcelona 1-1 (Florenzi 31′ / Suarez 21′)

GrupaF:
FINAL / Dinamo Zagreb – Arsenal 2-1 (Oxlade-Chamberlain 24′-autogol, Fernandes 58′ / Walcott 79′)
FINAL / Olimpyakos – Bayern Munchen 0-3 (Muller 52′, 90’+2-penalty, Gotze 89′)

Grupa G:
FINAL / Dinamo Kiev – FC Porto 2-2 (Gusev 20′, Buyalskiy 89′ / Aboubakar 23′, 81′)
FINAL / Chelsea – Maccabi Tel Aviv 4-0 (Willian 15′, Oscar 45’+4, Diego Costa 58′, Fabregas 78′)

Grupa H:
FINAL / Valencia – Zenit St. Petersburg 2-3 (Cancelo 55′, A. Gomes 73′ / Hulk 9′, 45′, Witsel 76′)
FINAL / KAA Gent – Olympique Lyon 1-1 (Milicevic 68′ / Jallet 58′)