Mircea Lucescu, despre duelul cu Real: „Ne putem masura fortele cu orice echipa!”

lucescuMircea Lucescu a vorbit inaintea meciului Real Madrid – Sahtior, din grupele Ligii Campionilor. Lucescu s-a duelat pana acum de trei ori cu Realul, iar bilantul ii este favorabil!

Ne putem masura de la egal la egal cu marile forte ale Europei. Mai ales tinand cont de situatia complicata in care noi jucam in campionatul Ucrainei.

E foarte bine pentru noi ca am ajuns in grupe trecand prin calificari, nu direct, cum se intamplase pana acum. Nici Dinamo Kiev, nici Metalist Harkov, nici Dnepr nu reusisera sa ajunga in grupe jucand in tururi preliminare„, a spus Lucescu pentru GSP.

Sahtior Donetk va juca in grupa A a Ligii Campionilor, alaturi de formatiile Paris Saint-Germain, Real Madrid si Malmo.

Mircea Lucescu are amintiri frumoase legate de Real Madrid. In 2000, pe cand se afla la carma echipei Galasaray, Lucescu a invins Realul lui Raul, Figo si Roberto Carlos in Supercupa Europei, scor 2-1, castigand astfel primul sau trofeu international. Un an mai tarziu, Mircea Lucescu si Real s-au intalnit din nou, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, unde Cim Bom Bom a reusit o noua victorie stralucitoare, in mansa tur, scor 3-2, dar au cedat cu 0-3 in retur, aceasta fiind cea mai buna performanta a turcilor de pana acum in Liga Campionilor, care au mai atins „sferturile” in 2013, si atunci fiind eliminati tot de Real, dupa o „dubla” cu scoruri identice.