REZULTATE / UCL a revenit cu o seara plina de penalty-uri! Di Maria a inscris primul gol, PSV a intors-o pe United, Ronaldo a devenit golgeterul all-time al competitiei

liga-campionilor-log

Faza grupelor din noul sezon al Ligii Campionilor a debutat marti cu o seara plina de penalty-uri. In primul rand, Cristiano Ronaldo a marcat de doua ori de pe punctul cu var in meciul Real Madrid – Sahtior Donetk, pe care ucrainienii l-au terminat in zece oameni, dupa ce Stepanenko a fost eliminat dupa pauza, si a ajuns la cota 79 in clasamentul golgeterilor all-time ai competitiei, davansandu-l pe Messi.

Primul gol al serii a fost marcat insa la Paris, de catre noul jucator al campioanei Frantei, Angel di Maria.

In grupa B s-a inregistrat marea surpriza a serii, PSV Eindhoven invingand-o pe Manchester United. Mai intai, ”diavolii” l-au pierdut pe Luke Shaw, care a iesit de pe teren pe targa, cu piciorul rupt. Memphis Depay a fost cel care a deschis scorul, olandezul marcand in poarta fostei formatii. Inainte de pauza, Hector Moreno, fundasul mexican care l-a accidentat pe Shaw, a egalat in urma unui corner, iar Luciano Narsingh, a facut 2-1, pe contraatac, in partea a doua.

Venit la Wolfsburg pentru a-l inlocui pe Kevin de Bruyne, rezerva in aceasta seara in City-Juventus, Julian Draxler a marcat unicul gol din meciul nemtilor cu CSKA Moscova.

In Grupa C, Atletico Madrid a rezolvat inca din prima repriza partida cu Galatasaray, datorita lui Antoine Griezmann, iar Benfica nu s-a complicat cu kazacii de la Astana.

In sfarsit, in grupa D, Juventus, care merge foarte prost in campionat, a produs o alta surpriza, castigand la Manchester, in fata lui City cu 2-1. Sevilla a castigat fara probleme, 3-0, cu o alta debutanta, Borussia Monchengladbach, intr-un meci in care a avut parte de trei penalty-uri.

Rezultatele meciurilor disputate astazi in UEFA Champions League:

Grupa A
FINAL / PSG – Malmo 2-0 (Di Maria 4′, Cavani 61′)
FINAL / Real Madrid – Sahtior 4-0 (Benzema 30′, Ronaldo 55′-penalty, 63′-penalty, 81′)

Grupa B
FINAL / PSV – Manchester United 2-1 (H. Moreno 45’+2, Narsingh 57′ / Memphis 41′)
FINAL / Wolfsburg – TSKA Moscova 1-0 (Draxler 40′)

Grupa C

FINAL / Benfica – Astana 2-0 (Gaitan 51′ / Mitroglou 62′)
FINAL / Galatasaray – Atletico Madrid 0-2 (Griezmann 18′, 25′)

Grupa D
FINAL / Manchester City – Juventus 1-2 (Chiellini 57′-autogol / Mandzukic 70′, Morata 81′)
FINAL / Sevilla – Borussia Monchengladbach 3-0 (Gameiro 47′-penalty, Banega 66′-penalty, Konoplyanka 84′)