EXCLUSIV / Adrian Szabo: ”Voiam sa fie o victorie in urma unui joc concludent. Am tremurat pe final.”

Adrian-SzaboFC Brasov s-a impus cu 3-2, la Resita, in fata Metalului, dupa ce a condus cu 3-0, la pauza. Intors pe banca tehnica, Adrian Szabo a spus, in emisiunea ”Fotbal la matineu”, de la Sport Total FM, ca si-ar fi dorit ca aceasta prima victorie a ”Steagului” din actuala stagiune sa vina si dupa un joc concludent, iar ceea ce s-a intamplat in partea a doua nu l-a multumit foarte mult.

Au fost doua reprize total diferite. Am condus cu 3-0 la pauza, dupa care, in minutul 46, au avut penalty, iar jocul a inceput sa scartie. A venit si al doilea gol, tot din penalty, dintr-o eroare a jucatorilor, nu a arbitrilor. Am tremurat pe final.

Am gandit ca avem nevoie de o victorie. Voiam sa fie si o victorie in urma unui joc concludent.

Nu e recomandat sa ne luam dupa emotiile din repriza a doua. A fost probabil si o relaxare, pe care eu n-am cerut-o la pauza. Important este ca am obtinut cele trei puncte.

Am fost taiosi pe contraatac si in repriza a doua, dar au fost si multe balbaieli, pozitionari gresite in aparare.

Retrogradarile fac ca lotul sa se schimbe in mare proportie, omogenitatea echipei are de suferit si, intalnind echipe cu experienta la nivelul Ligii 2, care nu au avut nevoie de schimbari majore, fac in asa fel ca meciurile sa fie echilibrate, iar victoria sa fie obtinuta de echipa mai experimentata.

Am inteles ca Marius Avram va veni luni la pregatire. In acest moment e la recuperare.

Nu-mi fac probleme ca echipa n-ar avea potential. Are si, daca va fi sprijinita de conditiile materiale si, nu mai zic, financiare, va fi bine”, a declarat Adrian Szabo, la Sport Total FM.