Dupa doua etape de seceta, Cristiano Ronaldo s-a dezlantuit in partida cu Espanyol. Lusitanul a devenit cel mai bun marcator din istorie in La Liga al lui Real Madrid

ronaldoDupa doua etape in care Cristiano Ronaldo nu a reusit vreun gol sau vreo pasa decisiva, lusitanul s-a dezlantuit in partida cu Espanyol. Madrilenii i-au calcat in picioare pe catalani, impunandu-se cu 6-0.

Ronaldo a deschis balul, deschizand scorul in minutul 7. Minutul 17 a adus dubla aceluiasi jucator, lusitanul transformand o lovitura de la 11 metri. Hatrick-ul lui Ronaldo a venit dupa alte 3 minute. Pana la pauza, madrilenii au mai marcat de doua ori, prin Karim Benzema, care a reusit o dubla. Dupa pauza „galacticii” nu au mai fortat, dar au mai inscris de doua ori prin acelasi Ronaldo.

Cu cele 5 goluri marcate impotriva lui Espanyol, portughezul a devenit cel mai bun marcator in campionat din istoria Realului. Ronaldo i-a depasit in aceasta ierarhie pe Raul, cu un total de 231 de reusite.

Dupa primele e partide jucate in acest sezon de Primera, Real Madrid este pe primul loc, cu 7 puncte, insa are un meci in plus fata de urmaritoare. Linia clasamentul arata extraordinar si la golaveraj, „galacticii” avand 11 goluri marcate si niciunul primit.