Murray nu a mai putut reveni de la 0-2 si a fost eliminat de la US Open! Programul din „sferturi” la simplu masculin

murray-eliminatScotianul Andy Murray, cap de serie 3, a fost eliminat surprinzator in optimile de finala ale turneului US Open, ultimul de Grand Slam al anului, dupa ce a fost invins luni de sud-africanul Kevin Anderson cu 7-6 (5), 6-3, 6-7 (2), 7-6 (0) la arenele Flushing Meadows din New York.

Muray si Anderson au disputat un meci de patru ore si 18 minute, cel mai lung de la aceasta editie a turneului american. In precedenta partida, Murray fusese condus cu 2-0 la seturi si de francezul Adrian Mnnarino, dar britanicul reusise sa-si adjudece partida, castigand urmatoarele trei seturi.

Jucatorul din Africa de Sud va juca in sferturi cu elvetianul Stanislas Wawrinka, locul 5 ATP si cap de serie numarul 5.

Intr-un alt meci din optimi, al doilea favorit al turneului, elvetianul Roger Federer l-a invins, cu scorul de 7-6 (0), 7-6 (6), 7-5, pe americanul John Isner, locul 13 ATP si cap de serie numarul 13.

Federer il va avea adversar in faza urmatoare pe francezul Richard Gasquet, locul 12 ATP si cap de serie numarul 12, care a trecut, in optimi, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4, 6-1, de cehul Tomas Berdych, locul 6 ATP si cap de serie numarul 6.

Astfel, meciurile din sferturile de finala ale US Open sunt urmatoarele:

Marti

Novak Djokovici (Serbia), locul 1 ATP – Feliciano Lopez (Spania), locul 19 ATP si cap de serie numarul 18;

Marin Cilici (Croatia), locul 9 ATP si cap de serie numarul 9 – Jo-Wilfried Tsonga (Franta), locul 18 WTA si cap de serie numarul 19.

Miercuri

Kevin Anderson (Africa de Sud), locul 14 ATP si cap de serie numarul 15 – Stan Wawrinka (Elvetia), locul 5 ATP si cap de serie numarul 5;

Roger Federer (Elvetia), locul 2 ATP – Richard Gasquet (Franta), locul 12 ATP si cap de serie numarul 12.