Ziua a 7-a de la US Open: Kiki Mladenovic a batut-o pe Makarova, Djokovic a pierdut set cu Bautista, Genie s-a retras

kiki-mladenovic-us-openDaca in sesiunea de zi Marin Cilic l-a invins pe Jeremy Chardy, cu 6-3 2-6 7-6(2) 6-1, surorile Williams s-au calificat dupa victorii cu Kontaveit (in cazul lui Venus) si Keys (in cazul Serenei) si urmeaza sa se intalneasca in sferturile de finala, iar Tsonga a castigat in fata lui Paire in trei seturi, sesiunea de seara a oferit doua meciuri cat se poate de interesante, Novak Djokovic – Roberto Bautista Agut si Kristina Mladenovic – Ekaterina Makarova.

Mai intai, liderul mondial a stat pe teren trei ore cu spaniolul de 27 de ani, in fata caruia a pierdut si primul set de la editia din acest an. Pana la urma, Nole s-a impus cu 6-3 4-6 6-4 6-3 si va juca, mai departe, in fata lui Feliciano Lopez, care a trecut de Fabio Fognini, in trei seturi, 6-3 7-6(5) 6-1. In celalalt sfert de pe prima jumatate de tablou, Jo-Wilfried Tsonga il va infrunta pe campionul de anul trecut de la New York, Marin Cilic.

In ultimul meci al zilei, Kristina Mladenovic a invins-o pe semifinalista din urma cu un an, Ekaterina Makarova, a 13-a favorita, cu 7-6(2) 4-6 6-1, dupa ceva mai mult de doua ore. Frantuzoaica isi imbunatateste astfel cel mai bun rezultat din cariera la un Grand Slam, in proba de simplu. La precedentele trei, Kiki a atins doar maxim turul al treilea.

Adversara lui Mladenovic din sferturi va fi Roberta Vinci, italianca profitand de abandonul lui Eugenie Bouchard. Dupa ce s-a retras sambata din probleme de dublu feminin si mixt, canadianca nu s-a prezentat nici la meciul de simplu, din cauza contuziilor suferite in urma cazaturii de vineri, din vestiar.