Simona Halep a suferit in fata nemtoaicei Lisicki, dar a reusit sa se califice in sferturi. Tecau si Mergea avanseaza si ei in aceeasi faza la dublu

halep-lisicki

Simona Halep a reusit sa se califice in sferturile de finala de la US Open, dupa un meci fantastic cu Sabine Lisicki. Romanca s-a impus in trei seturi, la capatul unui meci senzational. Primul set a fost decis la tie-break, dupa ce s-au facut 6 break-uri. Setul secund s-a desfasurat in aceeasi nota, cu 9 break-uri, Simona impunandu-se cu 7-5. Decisivul a fost castigat mai lejer de Halep, care s-a impus cu 6-2, asigirandu-si prezenta in sferturi, unde o asteapta Viktoria Azarenka.

UPDATE / Simona fructifica prima minge de meci si este in sferturile de finala la US Open.

Lisicki castiga din nou pe serviciul Simonei si va servi pentru a egala la 5

Halep nu o lasa pe Lisicki sa castige pe propriul serviciu si romanca va servi pentru set

Simona face trei duble greseli si Licicki face break-ul, conducand cu 2-0

Nemtoaica a castigat primul game al meciului, pe propriul serviciu.

Incepe meciul Simonei Halep cu Sabine Lisicki, pentru un loc in sferturi, unde asteapta deja Viktoria Azarenka.

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna s-au calificat in sferturile de finala ale probei de dublu de la US Open. Cuplul romano-indian a trecut in doa seturi de D. Nestor si R. Vesselin, 6-7, 6-4, 6-3.

Stirea initiala…

Ziua a opta de la US Open va fi deschisa pe Stadionul ”Louis Armstrong” de catre meciul lui Florin Mergea, care, alaturi de Rohan Bopanna, ii va infrunta pe Daniel Nestor si Edouard Roger-Vasselin. Partida va incepe la ora 18:00 si ea va fi urmata de Sabine Lisicki – Simona Halep (nu mai devreme de ora 19:30).

Dupa intalnirea dintre romanca si germanca, vor urma ”optimile” Kevin Anderson – Andy Murray si Tomas Berdych – Richard Gasquet.

Pe ”Arthur Ashe” vom avea, in sesiunea de zi, meciurile Varvara Lepchenko – Victoria Azarenka, Stan Wawrinka – Donald Young si Sam Stosur – Flavia Pennetta, iar in cea de seara, Petra Kvitova – Johanna Konta si John Isner – Roger Federer.

Pe ”Grandstand”, in meciul al doilea, nu mai devreme de 19:00, Horia Tecau si Jean-Julien Rojer vor juca cu americanii Eric Butorac si Scott Lipsky. Pe acelasi teren, Tecau va juca, in al patrulea meci, alaturi de Simona Halep si la dublu mixt. Adversarii lor vor fi Martina Hingis si Leander Paes.