A inceput EuroBasket 2015! Serbia a invins Spania, Turcia a castigat cu Italia. Rezulatele din prima zi

esp-srbPrima etapa a EuroBasket2015, gazduită de orase din patru tări, a oferit o serie de rezultate putin scontate. Cum au fost infrangerile Spaniei, campioana din 2009 si 2011, Italiei si Rusiei.

Nationala iberica a fost invinsa in grupa B de Serbia, scor 70-80, pe sferturi 21-11, 15-23, 16-28, 18-18. Cu 1:39 minute inainte de final diferenta in favoarea sarbilor era de un singur punct, 71-70, după care Bjelica si Bogdanovic au inscris cosuri de 3. De altfel, Nemanja Bjelica avea sa fie cosgeterul partidei, cu un double-double, 24 puncte, 10 recuperari, de la spanioli remarcandu-se Pau Gasol, 16.

Desi a castigat ultimele trei sferturi (29-25, 19-15, 26-23), Italia a pierdut meciul cu Turcia, din aceeasi grupa, 87-89, care se impusese in primul sfert cu 26-13. Gallinari a inscris cele mai multe puncte din aceasta etapa, 33, dintre care noua de la distanta, turcul Erden marcand, la randul lui, 22.

Reprezentativa israelului a intrecut Rusia cu 76-73, in grupa A, rezultat datorat scorului inregistrat in sfertul al treilea, 21-10, dupa ce la un moment dat era 17-0! Rusii castigasera primele doua sferturi, 21-18, 18-11, dupa care au cedat initiativa. Principalii marcatori au fost Casspi, 21 puncte, noua recuperari, respectiv Vorontsevici si Hvostov, 15.