Reprezentativa Under 17 a Romaniei a castigat pentru prima data turneul Syrenka Cup

romania-syrenka-cupRomania s-a impus in premiera in Syrenka Cup, comeptitie rezervata jucatorilor sub 17 ani. Selectionata lui Adrian Boingiu a invins-o in finala pe Polonia, tara gazda a turneului, cu 2-1. In precedentele runde, ”tricolorii” au trecut cu 4-1 de Norvegia su cu 2-1 de Suedia.

Romania U-17 a evoluat in urmatoarea formula in fata polonezilor: Vlad – Harut, Boboc, Dima, Podina – Micovschi (L. Gheorghe, min 73), Matan (Nenciu, 62), Chifu, Dragomir – Sintean, Moldveanu.

Moldoveanu a fost cel care a deschis scorul in minutul 59, insa adversarii au restabilit egalitatea peste doar trei minute. Victoria a fost adusa de Gheorghe, in primul minut al prelungirilor.

Robert Moldoveanu a castigat si titlul de golgeter al celei de-a 30-a editii a Syrenka Cup, atacantul marcand de patru ori in aceasta competitie.