UPDATE – Begu si Olaru au dat de pamant cu Muguruza si Navarro, iar Tecau si J.J.Rojer au avut nevoie de 49 de minute pentru a trece de cuplul Begemann/Marach!

us-open-2015

UPDATE / Din pacate, Monica Niculescu isi ia la revedere de la US Open, dupa ce a fost eliminta si din proba de dublu. Alaturi de Olga Savciuk, a cedat in doua seturi duelul impotriva perechii Kudriavteva/Pavliuchenkova, scor 6-7, 3-6.

UPDATE / Dupa 56 de minute, Monica Niculescu si Olga Savciuk au cedat primul set, in tie-break, in fata cuplului Kudriavteva/Pavliuchenkova.

UPDATE / Ramasi favoriti principali ai probei de dublu masculin, dupa eliminarea primelor doua perechi favorite in primul tur, oria Tecau si J.J. Roger au trecut la pas de perechea formata din Andre Begemann/Oliver Marach (Germania/Austria), scor 6-2, 6-1, si s-au calificat in turul secund.

UPDATE / Dupa o ora si 30 de minute, Irina Begu si Raluca Olaru au trecut cu scorul de 7-5, 6-4 de cuplul spaniol Garbine Muguruza/ Carla Suarez Navarro, cap de serie 8! In optimi, fetele noastre vor juca impotriva perechii taiwaneze Yung Jan Chan/ Hao-Ching Chan, cap de serie 9.

UPDATE / Desi au fost conduse cu un break avans, jucatoarele noastre au echilibrat repede disputa si, pe final, si-au adjudecat primul set, dupa 50 de minute de la primul serviciu.

Mai intai, perechea Irina-Camelia Begu/Raluca Olaru deschide ziua de vineri pe terenul 6, intalnind, de la ora 18.00, echipa spaniola Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro, cap de serie numarul 8, in turul al doilea al probei de dublu feminin de la US Open.

Aceasta intalnire este urmata de meciul pe care Horia Tecau si Jean-Julien Rojer, favoritii numarul 3, il vor disputa cu cuplul Andre Begemann/Oliver Marach (Germania/Austria), in primul tur al probei de dublu masculin.

Dupa Tecau si Rojer, pe acelasi teren 6 vor intra Monica Niculescu si Olga Savciuk, pentru partida din turul al doilea cu rusoiacele Alla Kudriavteva si Anastasia Pavliuchenkova, pereche care este cap de serie numarul 12.

Tot vineri, Romania va fi reprezentata de trei jucatoare in calificarile probei de simplu junioare din cadrul US Open, Georgia Craciun, favorita principala, Oana Gavrila si Ioana Pietroiu.