Monica Niculescu s-a calificat in turul doi la US Open, la capatul unui meci maraton

monica-niculescuMonica Niculescu o urmeaza pe Simona Halep in turul doi al turneului de la US Open. Romanca a obtinut o victorie muncita, la capatul unui meci maraton, ce a durat aproape 3 ore si jumatate.

Monica a castigat primul set al meciului cu Alexandra Panova, dupa tie-break, cu 7-6. A fost un set ce a durat o ora si 18 minute si a avut o desfasurare incredibila. Cele doua sportive si-au castigat game-urile de debut ale meciului, insa apoi niciuna dintre cele doua nu a mai punctat pe propriul serviciu, urmand o serie de 10 break-uri la rand, pana s-a intrat in tie-break.

Setul secund a fost si el extrem de disputat, iar durata acestuia a trecut si ea de o ora de joc. Rusoaica venita din calificari s-a impus cu 7-5 si a trimis partida in set decisiv, dupa un scenariu asemanator cu al primului set. S-au facut din nou 9 break-uri, iar Panova a reusit sa castige pe propriu seviciu la 6-5, reusind apoi sa inchida setul.

Decisivul a fost mult mai linistit, avand un singur break, facut de Monica. A fost suficient pentru ca sportiva din Romnia sa isi adjudece setul trei si sa obtina calificarea in turul secund, unde o va intalni pe Flavia Pennetta. Italianca o conduce cu 2-0 pe Niculescu in intalnirile directe.

Pentru accederea in turul secund, Monica si-a asigurat un cec de 68.600 de dolari si 70 de puncte WTA.