CSM Stiinta Baia Mare – Timisoara Saracens, finala primei editii a Cupei Regelui la rugby!

minge-gilbertPrima echipa calificata un ultimul act al competitiei este Timisoara Saracens, dupa o victorie la scor inregistrata vineri, 52 – 10 cu Universitatea Cluj. 8 eseuri au reusit banatenii, 6 dintre ele transformate de Conache (4 eseuri si 3 transformari per repriza).

De partea cealalta, sambata, campionii Romaniei, CSM Stiinta Baia Mare, a obtinut biletele pentru finala, dupa o victorie obtinuta cu mari emotii impotriva celor de la Olimpia Bucuresti. Bucurestenii conduceau cu 27-21 cu opt minute inainte de finalul partidei, insa maramuresenii au reusit sa intoarca spectaculos rezultatul si sa se impuna in cele din urma cu 31-27, dupa eseul lui Razvan Ailenei si transformarea lui Luke Samoa.

Finala este programata la 12 septembrie, pe stadionul Arcul de Triumf din Capitala.

In mansa tur a duelului pentru ocuparea locurilor 5-6, Dinamo a invins sambata, in Ghencea, pe Steaua, scor 13-12. Partida retur va avea loc pe 5 septembrie, pe stadionul Florea Dumitrache din „Stefan cel Mare”.

Prima editie a Cupei Regelui la rugby a aliniat la startul cele 6 echipe aflate in esalonul de elita al Romaniei. Cupa Regelui este o competitie ce se defasoara in organizarea Federtiei Romane de Rugby si sub egida Casei Regale a Romaniei. Competitia acorda sansa in joc, rugbystilor din loturile prim-divizionarelor SuperLigii cu mai putine meciuri pe gazon.