Biatlon / Petrica Ungureanu a sprintat pentru argint la Mondialele de biatlon vara

petrica-ungureanuProba de sprint juniori a Mondialelor de biatlon vara de la Cheile Gradistei a oferit delegatiei Romaniei a doua medalie. De data asta, a fost vorba de un argint, cucerit de Petrica Ungureanu, de la CS Cheile Gradistei, al carui succes a fost aplaudat de primul sau antrenor, Adrian Potanga, directorul CSS Vatra Dornei, prezent la eveniment.

Cei 35 de biatlonisti, al caror start s-a dat din 30 in 30 de secunde, au avut de parcurs aproape 10.000 de metri, mai precis 9919, cu doua trageri in poligon, din pozitiile culcat si in picioare. Cel mai bun timp, 24:08,1, l-a obtinut ucraineanul Anton Myhda, urmat de Petrica Ungureanu, la 7,2 secunde si de cehul Jan Burjan, la 17,7. Romania a avut sase sportivi inscrisi. La scurt timp dupa incheierea cursei am stat de vorba cu proaspatul medaliat cu argint. „E cel mai bun rezultat al carierei la juniori, precedenta performanta fiind de anul trecut, locul 8 in proba individuala a Mondialelor de iarna. Am fost foarte motivat sa ma pregatesc in aceasta locatie, cunoscand foarte bine traseul. Am simtit concurenta si de aceea m-am concentrat asupra tragerilor, pe care le-am incheiat fara nicio ratare. Ulterior a contat si parcurgerea traseului. Am asteptat mult sa iau o medalie si ma bucur ca am reusit s-o castig la penultimul concurs la aceasta categorie de varsta. Voi mai participa maine la urmarire, iar de la iarna voi merge la competitiile seniorilor.”

Ceva mai devreme a avut loc intrecerea de sprint a junioarelor, pe 7,5 kilometri, la finele careia s-a impus Anastasia Merkushina din Ucraina, cu 22:26,0, tara care a luat toate trofeele de aur de pana acum. Cea mai bine clasata romanca a fost Florina Danila, locul 16, la 3:01,7 de invingatoare.

Dupa-amiaza se vor desfasura probele de sprint ale senioarelor si seniorilor. De la care speram sa venim cu vesti la fel de bune.