Alan Pardew e primul manager din Premier League care il bate de trei ori pe Mourinho

pardew-mourinhoChelsea ramane cu o singura victorie in patru etape in actualul sezon de Premier League, dupa ce a pierdut cu 2-1 in fata lui Crystal Palace. In acest meci, au fost batute mai multe recorduri, toate avandu-l in prim plan pe Jose Mourinho.

Ajuns la partida cu numarul 100 in Premier League, portughezul a suferit cel de-al doilea esec pe teren propriu. In plus, Alan Pardew devine primul manager din prima divizie engleza care il invinge pe ”The Special One” de trei ori.

Un alt lucru care trebuie mentionat este acela ultimele sapte echipe din Premier League in fata carora a pierdut Mourinho au sau au avut un manager al carui nume incepe cu litera ”P”: Poyet, Pulis, Pardew, Pochettino, Pulis, Pellegrini, Pardew.

In meciul de sambata, de pe ”Stanford Bridge”, Bakary Sako a punctat primul, in minutul 65. Radamel Falcao a marcat pentru prima data in tricoul lui Chelsea, in minutul 79, insa Crystal Palace a revenit in avantaj, peste doar doua minute, datorita lui Joel Ward.

Nu sunt fericit. Nu pot spune ca am avut 11 jucatori pe teren care sa performeze in acelasi timp. Doi sau trei dintre ei au avut o prestatie mult sub asteptari. E vina mea ca nu l-am schimbat pe unul dintre ei. L-am tinut 90 de minute in teren. Cand am facut a treia schimbare mi-am dat seama ca mai aveam nevoie de una, dar nu o mai puteam face.

N-o sa analizez forma sau performanta unui jucator. Daca el nu performeaza, poti actiona in doua moduri. Unul este sa ai incredere in continuare in el si sa astepti sa progreseze. Sau sa crezi ca a venit momentul sa faci o schimbare.

Cei de la Palace au fost norocosi, dar au meritat asta. Cred ca am fi meritat mai mult, dar nu pot spune ca meritam sa castigam pentru ca n-ar fi corect.

Arbitrul a facut o mare greseala. Am avut un penalty clar la 0-0, iar asta a influentat rezultatul”, a zis Mourinho dupa meci.

Pana acum, Chelsea a remizat cu Swansea, a pierdut cu Manchester City, a castigat cu West Brom si a pierdut cu Palace. Startul din acest sezon se aseamana oarecum cu cel din sezonul 2007-2008. Atunci, Mourinho a fost demis in toamna.