UPDATE – Andreea Chitu, medalie de argint la Campionatul Mondial de judo

andreea-chitu

UPDATE  / Andreea Chitu a pierdut finala Campionatului Mondial de judo si a obtinut medalia de argint la categoria 52 kg. Sportiva din Romania a fost invinsa in finala de nipona Misato Nakamura. Meciul a fost unul foarte echilibrat, diferenta fiind facuta de in shido primit de romanca. Pentru Chitu este a doua medalie de argint cansecutiva la Mondiale, dupa cea de anul trecut, de la Celiabinsk. Nakamura este dubla campioana mondiala, in 2009 si 2011, si vicecampioana in 2010 la Tokyo.

UPDATE / Andreea Chiţu s-a calificat in finala categoriei 52 de kilograme de la Campionatele Mondiale de judo de la Astana (Kazahstan) si si-a asigurat cel putin medalia de argint.

Chitu a invins-o, in semifinale, pe Gulbadam Babamuratova din Turkmenistan, dupa un wazari si si-a egalat performanta de anul trecut.

In finala, Andreea Chitu o va intalni, tot marti, pe japoneza Misato Nakamura, care a trecut de brazilianca Erika Miranda.

stirea initiala …

Judoka Andreea Chitu s-a calificat, marti, in semifinalele categoriei 52 de kilograme de la Campionatele Mondiale de judo de la Astana (Kazahstan), informeaza site-ul oficial al competitiei.

Chitu a invins-o, in sferturile de finala, pe italianca Odette Giuffrida, dupa ce anterior trecuse de Hela Ayari (Tunisia) in primul tur si de Distria Krasniqi (Kosovo) in optimile de finala.

In semifinale, Andreea Chitu o va intalni, tot marti, pe Gulbadam Babamuratova (Turkmenistan). In cealalta semifinala se vor intalni japoneza Misato Nakamura si brazilianca Erika Miranda.

Tot la categoria 52 de kilograme, Larisa Florian a fost invinsa, in turul doi, de Lenaria Mingazova (Kazahstan), dupa ce a trecut, in runda inaugurala, de Quynh Nguyen Thi (Vietnam).