EXCLUSIV / Marius Baciu: „Nu am promis ca terminam in play-off, dar am promis ca voi face o echipa numai din jucatori romani, care se va bate cu orice adversar din Liga 1!

concordia-la-giurgiuDesi avea cele mai mari sanse sa fie primul antrenor demis in acest sezon al Ligii 1, Marius Baciu a reusit sa-si salveze postul la Concordia Chiajna gratie unor victorii spectaculoase in fata Pandurilor si CFR-ului, doua echipe cotate cu sanse la accederea in play-off.

E bine dupa o victorie, dar trece repede … Daca ne uitam in spate, sunt foarte multumit de rezultat si de efortul baietilor. Am avut si noi momentele noastre bune, chiar daca am suferit in primele minute ale celor doua reprize.

Pe fondul asta poti constui in continuare si poti spera, pentru ca avem jucatori care isi doresc performanta. CFR-ul a fost un adversar tare, o echipa care isi va spune cuvantul in acest sezon.

Am incredere in echipa mea, pentru ca meci de meci jucam de la egal la egal cu orice adversar. Suntem echipa de primele locuri ale clasamentului, adica de play-off. Putem bate pe oricine, dar la fel de bine putem pierde in fata oricarui adversar.

Oricum, n-am promis marea cu sarea, am spus ca vreau sa construiesc o echipa din jucatori romani cu experienta, pe langa care sa crestem jucatori tineri. Pe langa cei pe care i-ati vazut pana acum, veti mai vedea jucatori de la echipa a doua„, a declarat antrenorul Concordiei, Marius Baciu, la „Executii in direct”.

Concordia Chiajna a invins pe CFR Cluj, luni, pe propriul teren, cu scorul de 2-1 (1-0), in ultimul meci al etapei a VIII-a a Ligii I, in care oaspetii au evoluat in inferioritate numerică, iar gazdele au ratat un penalti. Golurile învingătorilor au fost marcate de Cristescu, în minutele 19 şi 88, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Beleck, în minutul 74. In minutul 78, Tinc a fost eliminat dupa cumul de cartonase galbene.