Surprize in prima etapa din Serie A: Udinese a castigat pe terenul campioanei, Roma a remizat, Napoli a pierdut

cyril-thereau-juventusO noua editie din Serie A a debutat sambata cu meciul de pe ”Bentegodi” dintre Hellas Verona si AS Roma, incheiat cu un rezultat oarecum surprinzator, vicecampioana nereusind decat un egal pe terenul echipei ”Gialloblu”.

Surprizele au continuat duminica, zi in care Juventus si Napoli au fost invinse de catre Udinese, respectiv Sassuolo.

Mai intai, campioana a suferit prima infrangere pe teren propriu dupa o serie invincibila de 47 de meciuri consecutive. ”Bianconeri” au fost rapusi de Udinese, care s-a impus cu 1-0, datorita unui gol marcat chiar de Cyril Thereau, in minutul 78.

Dupa ce a deschis scorul in ca din minutul 3, prin Marek Hamsik, Napoli a fost intoarsa de Sassuolo, care a castigat cu 2-1, dupa un gol al lui Sansone, in minutul 84. Vlad Chiriches a fost integralist si a primit un cartonas galben in minutul 18.

AC Milan s-a prezentat pe terenul Fiorentinei cu toate achizitiile din aceasta vara, Bacca, Luiz Adriano, Bertolacci si Romagnoli, insa a plecat invinsa cu 2-0. Sinisa Mihajlovic a inceput cu o pereche de fundasi centrali formata din Rodrigo Ely si Alessio Romagnoli, insa primul a vazut cartonasul rosu, ce-i drept foarte usor, chiar inainte de primul gol, unul extraordinar marcat de Marcos Alonso din lovitura libera, iar al doilea a provocat penalty-ul din care Ilicic a facut 2-0.

Inter, in schimb, a inceput cu un succes, 1-0 in fata Atalantei, insa si acesta a venit cu noroc, printr-un gol marcat de Jovetic, in prelungiri. Trebuie spus insa ca ”Nerazzurri” au controlat jocul si meritau toate punctele.

Scorul etapei a fost realizat de Sampdoria, echipa lui Walter Zenga invingand-o cu 5-2 pe nou-promovata Carpi, asta dupa ce, in minutul 37, scorul era 5-0.