Barcelona, cu un pas in fata lui Real Madrid inca din prima etapa. Catalanii au batut pe ”San Mames”, ”Los Blancos” n-a putut castiga la Gijon

suarez-bilbaoFC Barcelona are deja un avans de doua puncte in fata lui Real Madrid inca dupa prima etapa din La Liga, dupa ce catalanii s-au revansat in fata lui Athletic Bilbao, dupa Supercupa pierduta, iar castillenii n-au putut sa se impuna pe terenul unei nou-promovate.

Dupa ce Messi a ratat, in minutul 31, un penalty acordat usor de catre arbitru, Luis Suarez a marcat golul victoriei, in minutul 54, iar Barcelona s-a impus cu 1-0 pe ”San Mames”.

Real Madrid, in schimb, s-a intors cu doar un punct din Asturia, dupa ce n-a putut sa o bata pe Sporting Gijon, cu toate ca a dominat intreaga partida. Meciul in care Mateo Kovacic si-a facut debutul in tricoul ”Blanco” s-a incheiat cu scorul de 0-0.

Aceasta prima runda a fost saraca in goluri, rezultatul madrilenilor fiind repetat si de Valencia, cu Rayo Vallecano, si de Sevilla, cu Malaga. Pe de alta parte, Atletico Madrid a reusit sa castige, cu 1-0, in fata unei alte nou-promovate, Las Palmas, datorita golului lui Griezmann.