Serena Williams isi pastreaza trofeul pus in joc la „Cincy”, dupa doua seturi muncite in fata Simonei Halep!

simona-halep-cincy-sf

Serena Williams s-a impus in finala WTA de la Cincinnati, in cunoscutul turneu Masters Series, dupa dupa seturi la mare lupta disputate in compania Simonei Halep, scor 6-3, 7-6 (7-5).

In primul set, romanca a condus cu 3-1, insa de aici jocul ei a scazut in intensitate. Pe acest fond, Serena si-a ridicat mult nivelul si a castigat 5 gameuri la rand, adjudecandu-si prima mansa cu 6-3.

Setul 2 a inceput din nou bine pentru Simona, care isi adjudeca servicul la pas. Serena a continuat sa joace foarte bine si a facut un nou break rapid, la scorul de 1-1. Halep nu a cedat psihic si a revenit in meci, dupa doua gameuri rapide egaland la 2 si trecand apoi in avantaj! De atunci s-a mers cap la cap, pana la 6-6, cand s-a ajuns in tiebreak.

Cu o experienta net superioara, Serena Williams a gestionat mai bine situatia, desi jocul era destul de echilibrat, si a castigat cu 7-5, intrand pentru a doua oara consecutiv in posesia frumosului trofeu.

Vezi mai jos cum s-a desfasurat meciul:

A inceput finala. Americanca se afla la serviciu

Primul game este adjudecat de sportiva noastra, la 15! 1-0
Simona serveste bine si isi mareste avantajul! 2-0
Game Serena 2-1
Halep are ceva probleme la servicu, dar in cele din urma isi adjudeca gameul 3-1

Game Simona, destul de muncit 5-4
Egaleaza americanca, dupa un nou game castigat la pas. Servicul este principala arma 5-5
Simona castiga gameul si pune presiune pe Serena, care e obligata sa trimita setul in tie-break 6-5