Romania a fost invinsa de Danemarca in semifinalele Campionatului European de handbal feminin Under 17

romania-danemarca-u17Echipa nationala Under-17 de handbal feminin a fost invinsa, vineri seara, de reprezentativa similara a Danemarcei in semifinalele Campionatului European care se desfasoara in Macedonia. Nordicele s-au impus cu scorul de 31-23, dupa ce la pauza au condus cu 19-14.

Danemarca s-a aflat mereu in controlul meciului, iar dupa un sfert de ora, Marian Tirca deja ceruse time-out de doua ori. In partea a doua, dupa ceva mai mult de zece minute, scandinavele s-au desprins chiar la zece goluri in fata Romaniei (25-15).

In cealalta semifinala, Rusia a invins Ungaria cu 33-24. Finala mare (Rusia-Danemarca) va avea loc duminica, iar, inainte de aceasta se va desfasura si meciul pentru medaliile de bronz (Ungaria-Romania).