Baia Mare a castigat Supercupa Romaniei atat la handbal masculin, cat si la feminin

hcm-baia-mare-supercupaHCM Baia Mare si HC Minaur sunt supercampioanele Romaniei la handbal, dupa ce, miercuri, au trecut de CSM Bucuresti, respectiv, de Energia Pandurii Targu Jiu.

Mai intai, Minaur s-a impus cu 32-30, dupa prelungiri in fata gorjenilor. Dupa primele 60 de minute, scorul a fost 25-25, iar dupa prima repriza suplimentara de 10 minute, egalitatea a persistat, 27-27. Pentru maramureseni, Ivancsik a marcat cele mai multe goluri – 9 la numar, in timp ce de la Tg Jiu s-a remarcat Acatrinei, cu 13 reusite.

HCM Baia Mare a ajuns la a treia Supercupa castigata dupa ce a invins-o, destul de lejer, pe campioana CSM Bucuresti, cu 31-25, asta dupa ce a condus la pauza cu 15-12. Cele mai multe goluri au fost marcate de catre Do Nascimento – 7, ea fiind urmata de coechipierele Abbingh si Nechita, cu cate cinci. De la bucurestence, Rodrigues, Bradeanu si Manea au marcat de patru ori. In absenta Paulei Ungureanu (accidentata), MVP-ul partidei a fost Ionica Munteanu (transferata de la SCM Craiova), autoare a 15 parade de senzatie.

Ambele echipe vor juca in aceste zile la Bucharest Trophy, cel mai important turneu amical al verii in Europa. La competitie vor mai participa Buducnost Podgorica (castigatoarea Ligii Campionilor, cu supervedeta Cristina Neagu în lot), Vardar Skopje, Rostov Don și Corona Brașov. Biletele si abonamente se pot achizitiona online pe myticket.ro, bilete.ro si la casele de bilete de la Sala Polivalenta.