Athletic Bilbao este noua detinatoare a Supercupei Spaniei! Bascii au reusit sa plece neinvinsi de pe Camp Nou

supercopa-spanieiAthletic Bilbao a cucerit Supercupa Spaniei la fotbal, primul sau trofeu oficial dupa o pauza de 31 ani, in urma rezultatului de egalitate, 1-1, inregistrat luni seara in mansa secunda a confruntarii cu FC Barcelona. Este a doua Supercupa din vitrina bascilor, dupa cea din 1984, cand au intrat in posesia trofeului gratie eventului. Barcelona ramane echipa cu cele mai multe Supercupe castigate in fotbalul spaniol: 11.

In meciul disputat pe stadionul Camp Nou, in fata a 88.834 de spectatori, gazdele au deschis scorul inainte de pauza, prin argentinianul Lionel Messi (min.44), insa Athletic a restabilit egalitatea in repriza secunda (min.74), prin Artiz Aduriz, eroul meciului tur de la Bilbao (4-0), in care a reusit o tripla.

Ambele formatii au incheiat partida in 10 jucatori, dupa eliminarile lui Gerard Pique (min.56) si Kike Sola (min.86).

Echipele care au evoluat:

FC Barcelona: Bravo — Dani Alves, Pique, Mascherano, Mathieu, Sergio Busquets, Rakitic (Sandro, min.68), Iniesta, Messi, Luis Suárez, Pedro (Munir, min.68).

Athletic Bilbao: Iraizoz — Boveda, Etxeita (Elustondo, min. 67), Laporte, Balenziaga, Gurpegui, Benat (Mikel Rico, min.83), Eraso, De Marcos, Susaeta, Aduriz (Kike Sola, min.80).

Catalanii au câştigat în acest an titlul, Cupa Spaniei, Liga Campionilor şi Supercupa Europei. Bilbao a terminat pe 7 in La Liga, dar au jucat in finala Cupei, ceea ce le-a dat dreptul sa evolueze in Supercupa. Barca si Athletic vor fi adversare in prima etapa de campionat programata la 22 august. Partida se va desfasura la Bilbao.