EXCLUSIV / Emil Sandoi: ”Pana la urma, este un punct, ne-am fi bucurat sa obtinem trei, dar este un rezultat echitabil.”

sandoi-suparatDupa ce CSU Craiova a plecat neinvinsa de la Timisoara, dupa un gol marcat de Nuno Rocha in minutul 88, Emil Sandoi s-a aratat multumit de punctul obtinut de echipa sa. Cu toate ca si-ar fi dorit victoria, antrenorul a zis in emisiunea ”Liga de weekend”, de la Sport Total FM, ca rezultatul este unul echitabil. Fostul selectioner al reprezentativei U-21 a Romaniei vrea sa creada ca jucatorii sai pot lupta de la egal la egal si cu campioana FCSB, in etapa urmatoare.

Timisoara e o echipa nou-promovata, dar are jucatori cu experienta, Croitoru, Luchin, Zicu, Goga. Este un egal care ar trebui sa ne multumeasca si pe noi, si pe ei. Am avut o prima repriza modesta, in afara de o ocazie a lui Acka, n-am avut mari realizari. In repriza a doua am crescut nivelul jocului si cred ca am dominat in ultimele 30 de minute.

Pana la urma, este un punct, ne-am fi bucurat sa obtinem trei, dar este un rezultat echitabil. Si Poli a avut la 1-0 o situatie de a marca. Ar fi fost totusi pacat sa pierdem. In repriza a doua au aparut ocaziile si pentru noi.

Au fost trei jocuri intr-o saptamana. Erau jucatori care acuzau o stare de oboseala. A trebuit sa facem cateva modificari. Avem doi fundasi centrali accidentati. La jocul de astazi, la incalzire, am avut probleme si cu Izvoranu si nu am putut sa-l folosim. Am facut o improvizatie cu Dumitras, care a jucat fundas centrali.

Eu zic ca este un campionat echilibrat, mult mai echilibrat decat cele de inainte. Punctele se castiga din ce in ce mai greu. E adevarat ca Steaua are o echipa destul de buna si ramane principala pretendenta la titlu, dar asta nu inseamna ca nu putem juca de la egal la egal cu oricine. Inainte ne asteptam, dupa 5-6 etape, ca macar o echipa sa aiba punctaj maxim”, a declarat Emil Sandoi, la Sport Total FM.