A inceput Bundesliga! UPDATE – Dortmund a spulberat-o pe Gladbach in Borussen Derby

mainz-ingolstadt

UPDATE / Ziua de sambata s-a incheiat cu Borussen Derby, Dortmund castigand cat se poate de categoric partida cu Monchengladbach. BVB s-a impus cu 4-0 la primul meci cu Thomas Tuchel ca antrenor in Bundesliga. Dupa ce arbitrii i-au anulat gresit un gol lui Mkhitaryan si nu au acordat penalty la Piszczek, Marco Reus (minutul 15) a deschis scorul si, imediat, Aubameyang (minutul 21) a facut 2-0. Armeanul Henrikh Mkhitaryan (33, 50) avea sa inscrie apoi de doua ori, de data aceasta golurile sale fiind validate.

Bundesliga s-a reluat vineri seara cu inca o victorie categorica a campioanei Bayern in fata lui Hamburger SV, baverezii castigand de aceasta data cu 5-0. Marea surpriza a primei etape de pana acum o reprezinta insa victoria, de sambata, a nou-promovatei FC Ingolstadt, cu 1-0, in deplasare la Mainz.

Echipa care se afla la primul sezon in Bundesliga a castigat datorita reusitei atacantului austriac Lukas Hinterseer, din minutul 66.

Nici cealalta echipa care vine din Zweite Bundesliga, SV Darmstadt, s-a comportat peste asteptari. Clubul din landul Hesse a remizat, 2-2, pe teren propriu, cu Hannover 96, dupa ce a condus de doua ori. Marcel Heller a inscris de doua ori pentru Darmstadt, in minutele 31 si 54, in timp ce Hannover a egalat, pe rand, prin Charlison Benschop (minutul 48) si Aytac Sulu (autogol, minutul 62). H96 a ratat si un penalty, in minutul 59, prin turcul Mevlut Erdinc.

In celelalte partide disputate sambata la ora 16:30, Bayer Leverkusen a batut-o pe Hoffenheim, cu 2-1, dupa ce a fost condusa cu 1-0, inca din minutul cinci de noua echipa a lui Kevin Kuranyi, Schalke 04 a castigat categoric la Bremen, cu 3-0, iar Hertha Berlin s-a impus cu 1-0, la Augsburg.