Care sunt motivele pentru care Coltescu a anulat cele trei goluri Stelei. La doua dintre el da vina pe asistenti

coltescu-la-giurgiuDupa ce a anulat trei goluri Stelei, in meciul de la Giurgiu, castigat de Astra cu 2-0, Sebastian Coltescu si-a justificat deciziile in raportul pe care i l-a inaintat observatorului Augustus Constantin. ”Centralul” din Craiova spune ca la golul lui Paul Papp, fundasul comite fault in atac, in timp ce, la celelalte doua reusite invalidate, el da vina pe cei doi asistenti.

In momentul in care Papp sare ca sa loveasca mingea cu capul, il loveste cu genunchiul drept in spate pe Junior Morais. Am vazut ca jucatorul cu numarul 6 de la Steaua i-a pus genunchiul in spate, am fluierat fault in atac„, scrie Coltescu in raport despre golul lui Papp, anulat in minutul cinci.

Consider ca este greseala asistentului pentru ca el avea obligatia sa ma intrebe daca jucatorul Hamroun influenteaza faza si se afla in ofsaid. Nu am fost intrebat deloc, asistentul a ridicat steagul si am mers pe mana lui. In plus, in fata mea era Oros, nu-l vedeam bine pe Hamroun, daca atinge sau nu balonul”, e explicatia data de arbitru pentru anularea golului marcat de Adi Popa, in minutul 21.

Decizia ii apartine in totalitate asistentului Grigoriu. A ridicat fanionul fiind sigur pe el, semnalizandu-mi ca este suta la suta sigur de decizia pe care a luat-o. A indicat ofsaid la prima faza, pasa lui Chipciu catre Varela„, a justificat Coltescu anularea golului lui Tade, din minutul 75.

In plus, ”centralul” i-a acordat doar cartonas galben lui Budescu atunci cand acesta l-a lovit pe Cojocaru, intrucat ”am vazut ca s-a dus cu mana ridicata catre portar si ca l-a atins peste fata, n-am considerat ca intensitatea loviturii impune cartonas rosu, de-asta i-am aratat doar cartonas galben.

sursa: Gazeta Sporturilor