Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Toronto, dupa o victorie muncita in fata nemtoaicei A. Kerber

kerberUPDATE / Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Toronto. Romanca a avut de muncit in fata nemtoaicei Angelique Kerber. Simona s-a impus dupa set decisiv, in trei seturi, 6-3, 5-7, 6-4 dupa aproape 2 ore si jumatate de joc. Urmatoarea adversara a jucatoarei din Constanta va fi invingatoarea partidei A. Cornet – A. Radwasnnska.

UPDATE / Angelique Kerber a castigat setul secund, pe care l-a condus de la inceput. Simona a revenit de la 2-5, a egalat, insa si-a pierdut serviciu la 5-6 si astfel se va intra in setul decisiv.

UPDATE / Simona Halep a castigat primul set in fata germancei Angelique Kerber, scor 6-3. Romanca este condusa in setul secund si ne indreptam spre decisiv

Stirea initiala…

Simona Halep, a doua favorita a turneului Premier WTA de la Toronto (Canada), o va intalni pe germanca Angelique Kerber, in optimile de finala ale acestei competitii, dotata cu premii in valoare 2.377.305 dolari.

Kerber, cap de serie numarul 13 la Toronto, a invins-o miercuri, cu 6-2, 6-3, pe portoricanca Monica Puig, intr-o partida disputata la cateva ore dupa meciul in care Simona Halep a dispus cu 6-3, 6-4 de sarboaica Jelena Jankovic.

Simona Halep si Angelique Kerber s-au mai intalnit de doua ori pana acum, de fiecare data victoria revenind jucatoarei din România.

In 2009, la Saint Raphael, Halep a trecut in trei seturi, scor 5-7, 6-2, 7-5, iar in 2014 a depasit-o on doua seturi la Doha, scor 6-2, 6-3, chiar in finala turneului.

Meciul dintre Simona Halep si Angelique Kerber va avea loc de la ora 20:00.