FINAL / Steaua – Dinamo 0-0. Steaua si Dinamo raman neinvinse in Liga 1, dar cele doua rivale sunt in urma liderului surpriza CSMS Iasi

fcsb-dinamoSteaua si Dinamo au remizat in ultimul meci al etapei a 5-a, in cel de-al 159-lea episod al Eternului Derby. In urma acestui rezultat, cele doua rivale raman la un punct in spatele liderului CSMS Iasi.

„Cainii” au inceput meciul in forta si au fost mai buni in marea majoritate a primei reprize. Elevii lui Mircea Rednic au avut doua ocazii mari, prin Filip si Lazar, dar suturile acestora fie nu si-au atins tinta, fie au fost respinse. Stelistii au replicat prin Chipciu – sut din sase metri, respins de Cerniauskas.

In a doua repriza, stelistii au dominat copios. Elevii lui Radoi au controlat meciul, dar nu au putut marca. Cele mai mare ocazii le-a avut tot Chipciu. Mijlocasul a trimis mingea in bara, din 20 metri si apoi a avut o incursiune pe partea stanga, dar a amanat prea mult sutul si a fost blocat de Cerniauskas.

Acesta a fost primul 0-0 din ultimii 16 ani, ultimul egal alb fiind pe 15 mai 1999.

Echipele care au evoluat:

Steaua: Cojocaru – Alcenat, Varela, Tosca, Guilherme – Breeveld, Muniru – Popa, Hamroun, Chipciu – Tade
Rezerve: Nita, Rapa, Filip, Tudorie, Mihalcea, Papp, Tahar

Dinamo: Cerniauskas – Feussi, Marc, Mevlja, Fai – Vojnovic, Filip – Lazar, Matei, Rotariu – Gnohere
Rezerve: Abraham, Petre, Serban, Nedelcearu, Tarcoveanu, Moldoveanu