EXCLUSIV / Robert Gherghe: „Inca nu suntem pe deplin multumiti, prima victorie intarzie”

ghergheFC Voluntari isi continua parcursul bun in liga 1, la debutul pe prima scena a fotbalului romanesc. Echipa ilfoveana a remizat cu FC Botosani, 1-1, si a ajuns la 4 remize in 5 etape. Pentru echipa antrenata de Bogdan Vintila intarazie inca prima victorie, lucru care il nemultumeste si pe Robert Gherghe, presedintele ilfovenilor.

Nu putem fi inca foare multumiti, pentru ca victoria intarzie sa apara si nu ne multumeste pe deplin. Am reusit sa-l aducem pe Laurentiu Iorga, iar saptamana viitoare mai vrem sa facem inca un transfer, ultimul. Asteptam sa se omogenizeze echipa.

Am discutat ieri cu preparatorul fizic si mi-a spus ca inca Daniel (Pancu – n.r) nu este inca pregatit pentru un meci de Liga 1. Acum poate duce maxim o repriza.

Ieri am avut o prima repriza foarte slaba, insa in repriza a doua ne-am revenit. Pe final de meci puteam castiga, am avut cateva ocazii.

Daca mi-ar fi spus cineva inainte de inceputul sezon ca dupa 5 etape nu vom avea decat o infrangere, as fi spus ca sunt multumit. Dar inca nu a venit victoria. Staff-ul are toata increderea noastra. Suferim in continuare in atac, aducem greu mingea in ofensiva.

Concurenta este mare pe posturi in compartimentul defensiv. Toti jucatorii trebuie sa se pregateasca foarte bine si daca vor merita vor juca, asa cum este cazul lui Achim, de care suntem foarte multumiti.

Vom avea cel putin 3500 de suporteri la meciuri, pentru ca interesul in Voluntari este foarte mare in jurul echipei. Venirea lui Pancu a sporit interesul pentru echipa.

Sunt convis ca putem invinge Dinamo. Voi motiva jucatorii pentru meciul acela, pentru ca meciurile cu echipele importnate sunt foarte importante pentru o echipa tanara cum suntem noi„, a spus oficialul Voluntariului in emisiunea „Liga de weekend”.