Monica Niculescu si Irina Begu s-au calificat in sferturile turneului de la Washington, dupa doua meciuri ce au depasit 2 ore de joc

monaMonica Niculescu si Irina Begu, cele doua romance prezente pe tabloul principal al turneului de la Washington, au avansat in sferturile de finala ale competitiei.

Niculescu, pozitia 39 WTA, a inceput slab meciul cu reprezentanta gazdelor, L. Davis, a 85-a jucatoare a lumii. Romanca pierdut rapid primul set, 1-6, dupa doar 31 de minute. Reprezentanta noastra a revenit insa in setul secund, pe care l-a castigat cu acelasi scor, 6-1, dupa 43 de minute de joc. Decisivul a fost  cel mai echilibrat si a fost castigat tot de Monica, cu 6-4, dupa o ora si 6 minute de joc. In sferturile de finala, Niculescu o va intalni pe Samantha Stosur, a doua favorita a intrecerii din capitala SUA.

Si Irina Begu, cealalta romanca prezenta pe tabolul principal a avut un meci dificil in fata slovenei Polona Hercog. Reprezentanta noastra a inceput mai greu partida si a pierdut setul inaugural cu 6-3, dupa 51 de minute de joc. Setul secund a fost cel mai lung, 57 de minute, si a revenit Irinei, cu 7-5. Decisivul a fost si el echilibrat fiind castigat tot de reprezentanta noastra, care s-a impus cu 6-4 dupa 52 de minute de joc. Irina, a sasea favorita a intrecerii si-a asigurat astfel prezenta in sferturi, unde o va intalni pe invingatoarea partidei dintre E. Makarova, favorita 1, si N. Broady.