FINAL / Partizan – Steaua 4-2. Ros-albastrii raman sa lupte pentru Europa League

partizan-steauaSteaua nu a reusit calificarea in play-off-ul Ligii Campionilor. Sarbii au deschis scorul rapid, in minutul 7. Ros-albastrii au revenit insa rapid si au egalat prin Muniru. Hamroun a adus echipa lui Radoi in avantaj pana la pauza si Steaua devenea favorita la promovare. Repriza a doua a fost insa de cosmar pentru campioana Romaniei si pentru Papp. Fundasul a gresit grav in debutul reprizei secunde si Varela a fost nevoit sa comite penalty din postura de ultim aparator, fiind eliminat. Bojinov a ratat lovitura de la 11 metri, dar cateva minute mai tarziu, acelasi nefericit Papp deviaza mingea sutata de la mare distanmta in proprie poarta. Zivkovic si Trujic au rezolvat calificarea prin golurile marcate in minutele 68 si 90. Pentru echipa lui Radoi urmeaza play-off-ul Europa League.

Echipe de start:

Partizan: Z. Zivkovic – Vulicevic, Balazic, Fabricio, N. Petrovic – Brasanac, Jevtovic – Oumaru, Babovic, A. Zivkovic – Bojinov

Steaua: Cojocaru – Alcenat, Papp, Varela (cpt), Tosca – Sulley, Breeveld – Popa, Hamroun, Chipciu – Tade.